Cupa 1 Decembrie, o reuşită la Satu Mare

De vineri şi până duminică, sala de scrimă Alexandru Csipler din Satu Mare a fost gazda Cupei 1 Decembrie la floretă. Au participat un număr considerabil de sportivi, din ţară şi străinătate, la patru categorii de vârstă: 9-10 ani, 11-12 ani, speranţe şi cadeţi.
    De la CS Satu Mare, trei dintre sportivi au reuşit rezultate notabile. Duminică, Benjamin Bodo s-a impus la cadeţi, fără probleme, iar la feminin, Alexandra Lazin a încheiat pe trei. Cea de-a treia medalie sătmăreană a fost obţinută de Ryan Pop, la categoria 9-10 ani. Tot aici Teodora Şofran s-a clasat pe 6. La speranţe, Andreea Potor a încheiat pe 7, iar Edwin Pop pe 11. La 11-12 ani, cel mai bun la băieţi a fost Tudor Surducan, iar la fete Melissa Korossy. Antrenorii Dan Şuta, Simona Surducan, Attila File, Eva Lengyel şi Arnold Izsaki s-au arătat mulţumiţi, la finalul competiţiei, de prestaţia elevilor.