În sfârșit, o victorie consistentă!

basc

A trebuit să vină ultimul meci acasă din grupa principală a Ligii Naționale pentru ca baschetbalistele de la CSM Satu Mare să obțină un succes categoric.

Elevele lui Araujo s-au impus clar, 80-65 în fața celor de la Phoenix Galați și așteaptă de acum duelurile din play-off cu ocupanta locului trei, CSM Târgoviște. E drept că până la meciul cu dâmbovițencele de duminică mai e o deplasare marți , la Cluj pentru un joc cu U Cluj Napoca. Un meci însă care poate fi considerat mai degrabă de pregătire pentru play-off.

Legat de meciul de sâmbătă seara, CSM Satu Mare a început perfect cu 8-0 și 10-2 în primele minute după care pe fondul unei lipse de concentrare pe faza defensivă, oaspetele au revenit la 19-21.

Avea să fie doar un simplu foc de paie căci până la pauză Olah & co au mărit din nou ritmul și au intrat la vestiare cu un liniștitor plus nouă, 44-35.

Sfertul trei a fost decisiv cu un parțial de 22-11 care i-a dat apoi posibilitatea lui Araujo să o trimită în teren și pe junioara Vali Bolba și să mai odihnească din titulare.

S-a încheiat 80-65 , cu aplauze venite la final din partea unui public generos venit chiar și la un meci fără miză , în număr mare, să le susțină pe fete.

Din fericire încet își revin și accidentatele…Tavic a apărut pe foaia de joc și va juca marți la Cluj Napoca, iar Ferenczi speră să fie și ea aptă măcar în meciul doi din play-off. Așa că, dacă tot vom avea în mare lotul valid, de ce n-am spera la o minune cu CSM Târgoviște!

Înregistrarea partidei va putea fi difuzată n această seară de la ora 21.30 la Nord Vest TV în cadrul emisiunii Săptămâna sportivă.

Au jucat:

CSM Satu Mare: Olah 17, Canty 17, Reed 13, Szmutku 8, Laza 7, Tavic 4, Crăciun 4, Bolba. Antrenor: Jose Araujo.

Phoenix Galaţi: Dumitrache 19, Nelson 17, Filip 16,McKenzie 8, Jackson 7, B. Fota, D. Fota. Antrenor: Eugenio Rodrigues.

6.CSM Satu Mare 10/17 37

Etapa 10: “U” Cluj-Napoca – CSM Satu Mare (miercuri, ora 19:00), Sepsi – CSM Târgovişte, Phoenix Galaţi – Olimpia Braşov.