Floretiștii de la Steaua au dominat Cupa Federației

scrima

Ziua a treia a Cupei Federației la floretă de la Satu Mare a programat ieri la Sala de Scrimă „Alexandru Csipler” proba de floretă masculin de cadeți.

La start s-au prezentat 19 sportivi de la CS Satu Mare, CSA Steaua, CSS Ploiești, CSTA București și ACS Balestra București.

După o întrecere disputată, trofeul a fost câștigat de către Alexandru Pîrva.

Legitimat la CSA Steaua, Alexandru a trecut la limită în finală de colegul său de club, Silviu Roșu, scor 15-14. Podiumul a fost completat de către alți doi sportivi de la CSA Steaua: Andrei Ionică și Alexandru Sîrb.

Edwin Pop a avut cea mai bună clasare de la CS Satu Mare, eliminat în sferturi acesta a terminat pe șase.

Spadasinul Macska Adam a încheiat pe zece. 14. Tudor Surducan, 15. Ștefan Chelu, 16. Mark Fogel, 17. Daniel Gabor, 18. Lucas Serghie, 19. Enock Gabor.

Cupa Federației la floretă de la Satu Mare se încheie azi, 15 septembrie, de la ora 9:00, cu proba de floretă masculin juniori.