Fotbal nedrept! Olimpia domină clar Dunărea dar reușește doar un egal, 2-2!

oli-cal

Fotbalul nu e patinaj artistic. Impresia artistică nu contează. Posesia nici atât. Importat e ce pui pe tabelă și dacă ai dat un gol mai mult decât adversarul.

Olimpia a trăit pe propra piele sâmbătă aceste adevăruri …crude. Da, după meciul jucat cu Dunărea Călărași elevii lui Bogdan Andone pot spune cu mâna pe inimă că fotbalul e nedrept.

După un meci pe care l-a dominat din primul până n ultimul minut, în care a revenit de la 0-1 și a avut om în plus , Olimpia a reușit doar un 2-2 cu Dunărea. În condițiile în care în primele patru minute, galben-albaștrii au avut trei ocazii clare, apoi și-au bătut joc de alte situații excelente, iar cireașa de pe tort ( cam acru) în minutul 88, Onicaș a ratat singur cu portarul…

În replică, Dunărea a punctat după două faze fixe , un corner în minutul 10 și o lovitură liberă min 66. Și a mai avut două ocazii mari și late la poarta lui Anca.În rest s-a apărat cu disperare și a bubuit mingile cât mai departe de poarta lui Popa.

” Am avut șansă ” a recunoscut la final antrenorul oaspeților , Adrian Mihalcea mulțumit cu egalul luat la Satu Mare…De partea cealaltă Bogdan Andone a mărtrisit că regretă doar că după jocul foarte bun al echipei, mai ales în prima repriză, echipa n-a reușit să câștige și mai ales să profite la 2-1 de avantajul omului în plus.

”Le-am spus toată săptămâna băieților că sunt periculoși la fazele fixe că au echipă cu talie…La 2-1 am vrut să fac o schimbare defensivă dar n-am avut niciun fundaș pe bancă. Mureșan a fost bolnav toată săptămâna și nu a putut intra în lot.” a amintit Bogdan Andone supărat că la echipă nu e un cadru medical ce să rezolve rapid problemele din echipă.

Urmează pentru Olimpia partida de marți din Cupa României , de la Reghin.

Filmul jocului:

Min 88 Onicaș, singur în patru metri reia direct în portarul Popa

►Min 84 Kanaloş şutează sănătos de la 20 de metri, dar pe lângă poartă

►Min 80 Vasile Pop trimite puţin pe lângă poartă, din lovitură liberă, de la 19 metri

Min 66 2-2 Oaspeţii egalează în 10 oameni. Mircea Ştefan marchează, cu capul, din centrarea lui Kanda

►Min 62     Dunărea mai primeşte o lovitură, Matei fiind eliminat, pentru al doilea galben, în urma unui fault la centrul terenului

Min 60 2-1 Sătmărenii întorc scorul, în urma unei combinaţii Luduşan – Pană, ultimul şutează din careu, de la 12 metri la colţul scurt, fără şanse pentru portar

►Min 57 Onicaş e în poziţie ideală, în mijlocul careului, dar trage slab şi portarul reţine

►Min 47 Kanda pasează exelent pentru Ciocâlteu, la 10 metri, dar Anca-Trip se opune

Min 40 1-1 După o fază prelungită de atac, în urma unei combinaţii Pană – Heil, mingea ajunge la Dumitru Muntean, care înscrie de la 6 metri, cu un şut sub transversală

►Min 34 Contraatac al celor de la Călăraşi, care sunt aproape de 2-0, dar Ciocâlteu este blocat de portarul Anca-Trip

►Min 30 Vasile Pop trimite din cădere, de la 10 metri, peste transversală

►Min 28 Pană execută o lovitură liberă de la 22 de metri, jos, în dreapta portarului, dar acesta respinge până la Onicaş, care şutează din 10 metri, dar şutul său este blocat aproape de linia porţii, de un fundaş

Min 10 0-1 Oaspeţii deschid scorul în urma unui corner de pe partea dreaptă. Ciocâlteu trimite în bară, mingea îi revine lui Şandru, care, liber la 4-5 metri, trimite în plasă

►Min 3 Vasile Pop trimite şi el peste poartă, de la 14 metri distanţă

►Min 2 Luduşan este liber la 12 metri, dar şutează peste poartă

| OLIMPIA SATU MARE – DUNĂREA CĂLĂRAŞI       2-2

Arbitru: Paul Unimatan (Zalău); Asistenţi: Marius Bălan (Dej) şi Răzvan Constantin Nistoran (Reşiţa).

►Olimpia: Anca-Trip – Ciul, Heil, Iuhas, Duruş – Onicaş – R. Rus, Sil. Pană(min 73 Krausz), V. Pop. D. Muntean( 76 Kanalos) – Luduşan ( min 73 Feier)

Antrenor: Bogdan Andone

►Dunărea: Gab. Popa – Ţenea, Bg. Panait, Bg. Şandru, D. Barna – Preoteasa, Ov. Popescu ( 30 Matei), Ibrian( min 46 Kanda), Danciu (64 Licu) – Ciocâlteu, M. Ştefan