Talna bate Energia în derby-ul Țării Oașului

energia

Derby-ul Țării Oașului din liga a 4-a de elite s-a jucat sâmbătă la Negrești Oaș. Energia întâlnea Talna Orașu Nou într-un duel ce punea față-n față echipele de pe locurile 4 și 2!

Iar pentru un asemenea derby al orgoliilor, AJF Satu Mare a delegat o brigadă cu arbitrii de prima ligă..Mai precis arbitrii ce au oficiat la prânz la Olimpia-Juventus au mers apoi și la Negrești- Orașu Nou.
    Talna s-a impus cu 4-1 după un meci frumos. Godje a deschis rapid scorul pentru Orașu Nou , minutul 6. Apoi la reluare gazdele au efgalat prin Ghiriti min 54. Oaspeții nu au acuzat șocul și au revenit rapid în avantaj prin dubla lui Jakkel, min 65 și 71. Energia a presat pe final dar de marcat au făcut-o oaspeții în ultimul minut. 1-4 gol Soproni în minutul 90.

Talna rămâne pe doi la două puncte în spatele liderului, Unirea Tășnad.

Tășnădenii s-au impus, 4-1 în fața celor de la Doba. Tot sâmbătă s-a mai jucat n elite, Carei-Vetiș 3-0, meci întrerupt în minutul 27.

Vom reveni în ediția de mâine cu rezultatele complete și clasamentul din elite.