Surprize, surprize…

oliu19

Liderul seriei vest a Ligii elitelor U 19, LPS Satu Mare, s-a încurcat în drumul spre medalii chiar când se aștepta mai puțin. Elevii lui Nastai au pierdut sâmbătă la prânz chiar la Satu Mare în fața colegilor de la Olimpia, scor 1-3.
    Cu o formulă de echipă în care am regăsit jucători ce au evoluat mai puțin în această primăvară, LPS a deschis scorul prin Opriș în minutul 30. Doar că Olimpia a întors în doar câteva minute soarta jocului prin tripla lui Chitaș min 40, 42 și 50. În ciuda unei dominări clare în partea a doua, LPS-ul n-a mai avut puterea să întoarcă soarta meciului iar Adrian Sălăjan, portarul galben-albaștrilor, pare că a făcut meciul vieții sâmbătă…
    Acest eșec ar putea să coste LPS-ul până la final pierderea fotoliului de lider în serie și, cine știe, poate chiar calificarea în semifinale… Am zice ca o concluzie, victorie Olimpia, înfrângere pentru Satu Mare.

LPS Satu Mare- Levay-Micaș, Oltean, Rusu, Opriș, Szekely, Orosz, Coți, Topan, Forgacs, Hajer. Rezerve: Moroz, Santai, Cubas, Nagy, Parnău, Catuna, Silaghi.Antrenor- Nastai Dacian
    Olimpia- Sălăjan- Palinceac, Koteles, Chifor, Sabou, Szolosi, Varga Markus, Varga Mate, Chitaș, Cocean, Boje. Rezerve: Toduț, Coman, Andreica, Strango, Sabou, Mizsei, Hreniuc.Antrenor –Mircea Bolba.