Unirea câştigă derby-ul din elite

tasnad

Unirea Tăşnad s-a impus duminică la Oraşu Nou în duelul primelor două clasate din Liga a 4-a de elite.

Unirea a câştigat cu 2-1 şi s-a distanţat acum la şase puncte în fruntea clasamentului iar tăşnădenii sunt acum mari favoriţi la câştigarea titlului.

Partida de la Oraşu Nou, jucată în faţa unui public numeros a fost una încrâncenată dar fără prea multe faze de poartă.

Gabi Cadar a deschis scorul în minutul 21 pentru oaspeţi, printr-o execuţie deosebită. Tot el a nimerit transversala în partea a doua după o lovitură liberă de la 18m. Talna a egalat prin lovitura de cap a lui Soproni din minutul 68… Şi, când toată lumea părea mulţumită cu remiza, centralul Kovacs Szabolcs a acordat în minutul 90 un penalty pentru oaspeţi după un atac imprudent al unui fundaş de la Talna.

Vădan a transformat cu siguranţă şi l-a învins pe Micle. Finalul a fost unul tensionat, cu suporterii gazdelor încercând să îi ceară socoteală centralului pentru ultima decizie…

În alte meciuri din elite, Carei- Micula 0-0, Negreşti- Beltiug 0-0, Doba-Apa 1-0, Moftinu Mic- Dorolţ II 5-3, Vetiş- Decebal 0-4.