Andone a revenit, nu și victoria…

uta

Antrenorul Bogdan Andone s-a jucat de-a demisia înaintea meciului de ieri de la Șiria cu UTA. N-a urcat în autocarul echipei, și-a luat chiar rămas bun de la jucători doar că, în urma unei ședințe prelungite , luni seara s-a sucit și a decis să continue până la vară la Satu Mare. Convins pare-se de promisiunile făcute de conducerea clubului că lucrurile se vor rezolva (mai ales restanțele financiare) la echipă.

Doar că tot acest joc de-a uite demisia, nu e demisia nu pare că a produs șocul scontat și în vestiar. Echipa, chiar dacă a avut o posesie mai bună, nu a reușit să obțină un rezultat pozitiv și a bifat o nouă înfrângere în Liga a 2-a. A șasea consecutivă pe teren. Căci, nu-i așa, succesul la masa verde cu Tărlungeni nu se pune…

UTA a lăsat impresia că a forțat doar cât să obțină toate punctele. Arădenii veniți după succesul de pe terenul liderului, Juventus, au punctat rapid prin Strătilă în minutul 11.Apoi gazdele au jucat economicos, dar au avut grijă să nu lase Olimpiei prea multe culoare spre poarta lui Miron…Cea mai mare ocazie a galben-albaștrilor a venit în minutul 90, când mingea reluată de Vasile Pop din careu a fost respinsă de sătmăreanul din poarta Aradului…Iar la ultima fază a meciului gazdele au dat lovitura de grație prin Curtuiuș care a reluat spectaculos în plasă , peste Șuta, de la marginea careului..S-a încheiat 2-0 și arădenii urcă provizoriu pe doi, în vreme ce Olimpia speră acum să rupă seria negativă, sâmbătă, acasă, cu ASU Poli Timișoara.

UTA: Bg. Miron – D. Muntean, Al. Manea, Gligor (cpt.), Burlă – Strătilă (Andor 75’), M. Chindriş, D. Copil (Adili 63’), Vîlceanu – Curtuiuş, Ad. Petre (I. Tănase 41’)
    Rezerve neutilizate: Al. Barna – Filaret, Piccioni, Stahl
    Antrenor: Laurenţiu Roşu
    Olimpia: Şuta (cpt.) – Duruş, Heil, Fl. Mureşan, Faur (Vas. Pop 57’) – Villand (Oct. Ursu 57’), Krausz – R. Rus (Ad. Voicu 82’), Sil. Pană, Luduşan – Kanaloş
    CS Baloteşti – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – DigiSport 1, Dolcesport
    Unirea Tărlungeni – Dunărea Călăraşi 0-3. Nu se dispută.
    CS Afumaţi stă, deoarece ACS Berceni s-a retras în tur.
    CSM Râmnicu Vâlcea – Şoimii Pâncota nu se dispută, deoarece ambele echipe au părăsit competiţia.