CSM, la cel mai bun start din istorie

Debut excelent de sezon pentru baschetbalistele de la CSM Satu Mare. Elevele cuplului Marius Dobă-Octavian Boian au o serie de opt victorii consecutive și practic într-o lună s-au calificat în Final 8 al Cupei României, sunt pe primul loc în Liga Europei Centrale după două meciuri și în Liga Națională după cinci runde.Debut excelent de sezon pentru baschetbalistele de la CSM Satu Mare. Elevele cuplului Marius Dobă-Octavian Boian au o serie de opt victorii consecutive și practic într-o lună s-au calificat în Final 8 al Cupei României, sunt pe primul loc în Liga Europei Centrale după două meciuri și în Liga Națională după cinci runde.Luni seara fetele noastre au confirmat calculele hârtiei și au mai bătut încă odata pe FCC ICIM la Arad. Partida a semănat oarecum cu cea de duminică din Liga Europei Centrale când gazdele au condus la pauză, dar apoi sătmărencele au întors rapid jocul și și-au surclasat adversarele. Harrison a fost imperială la acest joc, secondată de Williams și Mandache. Un meci solid a reușit și lituanianca Solopova în vreme ce Uiuiu a intrat și ea bine în meci în repriza secundă. Din păcate din nou au fost probleme cu căldura la sală. S-a jucat pe o temperatură ce n-a depășit 10 grade, iar fetele au avut probleme la început în a controla mingea… De altfel din cauza frigului din sală, cu o zi înainte Baltic și Green s-au accidentat și nu au putut juca luni seara. ”O victorie extrem de importantă în condiții speciale. S-a jucat în frig și ne-a fost frică să nu apară și alte accidentări. E binevenită această pauză după perioada încărcată pe care am avut-o”, spun oficialii CSM-ului.ICIM – CSM s-a terminat 71-89, pe sferturi: 20-13, 19-22, 16-28, 16-26.ICIM: Tavic – 19p, Nagy – 14, Montgomery – 10, Mercea – 9, Wingate – 9, Ferenczi – 8.CSM: Harrison – 30p, Mandache – 22, Williams – 20, Solopova – 10, Uiuiu – 5, Green – 2, Kadar, Lazăr, Sfîrlea. CSM revine pe primul loc în Liga Națională, la egalitate cu Sepsi. Campionatul ia o pauză pentru că urmează două jocuri ale naționalei României in preliminariile Eurobasket, cu Franța și Slovenia.  În etapa 6 CSM va juca acasă pe 19 noiembrie de la ora 18 cu Olimpia Brașov.