Mani Gyenes pe 24 la general cu o etapă înainte de FINISH!

Argentinianul Kevin Benavides (Honda) este liderul Raliului Dakar 2021 la secţiunea moto înaintea ultimei etape, după ce în etapa de joi, a 11-a în a cursei din Arabia Saudită, s-a impus britanicul Sam Sunderland (KTM), iar românul Emanuel Gyenes s-a clasat pe locul 29.

Benavides are un avans de 04 min 12 sec la general în faţa lui Sunderland, al treilea fiind americanul Ricky Brabec (Honda), campionul en titre, aflat la 07 min 13 sec de lider.
    În etapa a 11-a, desfăşurată joi între Al’Ula şi Yanbu, victoria i-a revenit lui Sunderland, cronometrat cu timpul de 04 h 35 min 12 sec, pe 464 km. Chilianul Pablo Quintanilla (Husqvarna) s-a clasat pe locul al doilea, la 02 min 40 sec, iar al treilea a fost Benavides, la 6 min 24 sec.
    Etapa a fost marcată şi de abandonul unuia dintre protagonişti, spaniolul Joan Barreda Bort (Honda), care a rămas fără benzină la kilometrul 267 al etapei. El era al cincilea în clasamentul general la startul etapei.
    Sătmăreanul Emanuel Gyenes (KTM) a încheiat penultima etapă pe locul al 29-lea, la 01 h 03 min 58 sec de învingător. Românul a fost al doilea la clasa Malle Moto (fără asistenţă tehnică).
    La general, sătmăreanul ocupă locul 24, la 08 h 21 min 26 sec de lider. Mani Gyenes este al doilea la Malle Moto, la 01 h 09 min 11 sec de liderul lituanian Arunas Gelazninkas. Şi la clasa Marathon, Gyenes se află pe locul al doilea, la 04 h 54 min 54 sec de liderul spaniol Tosha Schareina.
    Vineri va avea loc ultima etapă a Raliului Dakar 2021, între Yanbu şi Jeddah, cu o lungime de 452 km, dintre care 225 km cronometraţi.