Liga a 3-a: CSM Satu Mare- Sportul Șimleu 2-0 (1-0). Trei puncte importante pentru trupa lui Ritli

Debut excelent pentru CSM Satu Mare în 2021 în seria a 10-a a ligii a 3-a. Trupa lui Ritli a învins , scor 2-0 pe Sportul Șimleu și continuă lupta pentru evitarea retrogradării.

Sătmărenii au deschis scorul rapid prin Gabi Cadar. Acesta a reluat cu capul în minutul 16 o centrare venită după un corner executat de pe partea dreaptă de Zsiga. Apoi tot CSM-ul a condus ostilitățile , oaspeții nereușind să ajungă periculos la poarta lui Alex Cadar.

Chitaș a liniștit lucrurile în minutul 78. Acesta a înscris cu un șut din interiorul careului după o minge bâlbâită de apărarea șimleuanilor.

A fost o victorie meritată, CSM-ul fiind clar echipa mai bună sâmbătă după amiază.

O mențiune specială și pentru administratorii stadionului care au reușit să salveze gaonul după zăpada căzută din abundență vineri la Satu Mare.

Pentru CSM Satu Mare urmează două deplasari, la Sânmartin și Șomcuta Mare.

Etapa a fost marcată de înfrângerile suferite de primele două clasate, CAO a bătut pe Minaur, 2-1 iar Someșul Dej a depășit cu același scor liderul, pe SCM Zalău. Surprinde oarecum victoria la scor a celor de la Progresul Șomcuta Mare, 5-2 cu Bistrița.

CSM SATU MARE- Alex Cadar- Nyieki, Vădan, Tincău, Ionescu- Nyilvan B., Schwarzkopf, Ziman, Zsiga-Cadar, Chitaș.Antrenor Ritli Zoltan.

Sportul Șimleu- Șipoș- Pop R, Leitan, Crișan, Ciaca- Pop L.,Bodiș, Petruș, Caba- Mansour, Contraș.Antrenor Zima George.

Rezultate
    Seria 10, etapa 11

Luceafărul Oradea – CSC Sânmartin 2-2
    Leite Teles Vinicius (19), Marius Balogh (90+2 – penalty) / Denis Laza (8 – autogol), Florin Pop (30)

Someşul Dej – SCM Zalău 2-1

Ştefan Visic (58), Alin Toma (86) / Sergiu Pop (38)

CA Oradea – Minaur Baia Mare 2-1

Marius Hosu (36), Claudiu Codoban (90+4) / Mircea Donca (66)

Progresul Şomcuta Mare – Unu Fotbal Club Gloria 5-2

Lorand Lang (17), Bogdan Pașca (45), Andrei Letea (45+1), Cătălin Tutuță (55 – penalty), Bogdan Bușică (77) / Paul Potra (11, 51)

CSM Satu Mare – Sportul Şimleu Silvaniei 2-0