More


    Emoții cu retrogradarea pentru trupa lui Ritli

    =

    În penultima etapă situaţia s-a clarificat în Seria a X-a. Minaur Baia Mare devine câştigătoarea seriei, în timp ce SCM Zalău şi-a asigurat locul 2, de pe care va merge la primul baraj pentru Liga a II-a. În ce priveşte CSM Satu Mare, echipa lui Ritli a ajuns pe poziția a 9-a, loc ce duce la barajul pentru evitarea retrogradării.

    După ce Minaur Baia Mare şi-a asigurat calificarea la barajul pentru Liga a II-a în urmă cu două etape, a venit rândul lui SCM Zalău să obţină biletele pentru această fază a campionatului. În penultima rundă, gruparea de sub Meseş a învins cu 2–1 pe CSM Satu Mare şi va merge la barajul de promovare alături de Minaur.

    În penultima rundă, situaţia s-a clarificat în Seria a X-a, iar Minaur a devenit câştigătoarea seriei după ce a câştigat cu Sportul Şimleu, în timp ce SCM Zalău şi-a asigurat locul 2.
    Astfel, cele două grupări abordează fără miză ultima rundă, în care Minaur va juca în deplasare la CSM Satu Mare, iar SCM Zalău se va deplasa la Progresul Şomcuta Mare.
    În ce priveşte pe CSM Satu Mare, pentru a evita barajul de retrogradare,trupa lui Ritli trebuie să bată vineri liderul, pe Minaur și să aștepte un pas greșit acasă al Progresului din Șomcuta în duelul cu SCM Zalău.

    Rezultatele şi marcatorii din etapa a XVII-a:
    SCM Zalău – CSM Satu Mare 2 – 1 (2 – 1)
    A marcat: Sebastian Culda (‘28) şi Raul Stanciu (‘31), respectiv Florin Chitaş (‘30)
    Minaur Baia Mare – Sportul Şimleu 4 – 2 (2 – 1)
    Au marcat: Alexandru Pop (‘5 şi 7), Andrei Haţiegan (‘80) şi Vasile Pop (‘88), respectiv Mansour Gueye (‘40) şi Adelin Neaga (‘70)
    Luceafărul Oradea – Progresul Şomcuta 0 – 3 (0 – 3)
    Au marcat: Tudor Balmoş (‘6 – 11 m), Mark Parnău (‘9) şi Andrei Zete (‘16 – 11 m)
    Someşul Dej – CAO Oradea 2 – 0 (2 – 0)
    Au marcat: Ionuţ Dobrea (‘6) şi Florin Boeran (‘24)
    Gloria Bistriţa – CSC Sînmartin 2 – 0 (2 – 0)
    Au marcat: Adrian Nalaţi (‘9 şi 29 – 11 m)

    Clasamentul Seriei a X-a:
    1.Minaur Baia Mare 17 11 3 3 41-21 36
    2.SCM Zalău 17 10 3 4 36-21 33
    3.Gloria Bistriţa 17 8 4 5 27-26 28
    4.CAO Oradea 17 8 3 6 30-21 27
    5.Someşul Dej 17 8 1 8 31-25 25
    6.Sportul Şimleu 17 7 4 6 26-33 25
    7.CSC Sânmartin 17 6 5 6 26-26 23
    8.Progresul Şomcuta 17 5 4 8 27-37 19
    ……………………………………………………………………………………………….
    9.CSM Satu Mare 17 5 3 9 25-32 18
    10.Luceafărul Oradea 17 1 2 14 14-40 5

    Ultima etapă din retur se dispută vineri, ora 15.00, după programul:

    Sportul Şimleu – Gloria Bistriţa
    Progresul Şomcuta Mare – SCM Zalău
    CAO Oradea – Luceafărul Oradea
    CSM Satu Mare – Minaur Baia Mare
    CSC Sânmartin – Someşul Dej



    ULTIMELE ȘTIRI

    Latest Posts

    spot_img
    spot_img