Spectacol total pe B-dul Transilvania!

Etapa a 3-a a Campionatului Național de Rally Sprint a adus spectacolul automobilistic în Centru Nou al Sătmarului.

Pe B-dul Transilvania s-au întrecut 73 de concurenți iar bătălia pentru podium, la toate categoriile a fost foarte strânsă.

Campionul en titre, Szabo Robert din Zalău a revenit în forță și s-a impus la OPEN, sătmăreanul Steczka Florin terminând pe poziția a 3-a.

Familia sătmăreană, Vajda, Zsolt și Andrei a dominat clasa AH1 iar Balog Dominik s-a impus la juniori.

La mai multe categorii de motorizare sau nivel de experiență, pe traseul special amenajat pe bulevardul din centrul orașului s-au întrecut piloți din județele Satu Mare, Maramureș, Bistrița-Năsăud, Cluj, Arad, Sălaj sau Bihor.
    ”Ne bucurăm că vremea este perfectă și că sătmărenii pot să participe din nou la spectacol. Avem 73 de concurenți din foarte multe județe ale României. Sunt aproximativ 20 de piloți noi în acest campionat, lucrur care ne bucură”, a declarat David Seletye, directorul ACR Satu Mare.