Of, lenea asta, dom’le...

Of, lenea asta, dom’le...
||

Păi, de ce să mergi 50 de metri să-ţi arunci gunoaiele, regulamentar, când poţi să le laşi în faţa scării, de şmecherie?

Cam aşa am zărit pe strada Păuleştiului. Trei saci frumoşi, lăsaţi la colţ de bloc. I-o fi fost prea frig sătmăreanului nostru? Sau... Pur şi simplu i-a fost lene, şi nah.

Dar cum i-o fi ţinut sacii atâta vreme în casă? Că sunt acolo câteva kile bune de deşeuri gospodăreşti. Şi, credem noi, că, în timp, efectiv... acestea put!

Sau e valabilă faza “cine se aseamănă, se-adună?” La miros ne referim. Că se aseamănă. Putori, adică.

Cineva a zis că spiritul civic constă în a respecta legile şi a face tot ceea ce stă în puterea ta ca persoană pentru a contribui la buna funcţionare a societăţii.

Sătmăreanu`nostru n-o fi auzit chestii de-astea.

Ah, şi, apropo, sacii au împlinit azi o săptămână de când sunt acolo. La mulţi ani! N-avem habar cine ar trebui să repare isprava sătmăreanului.

În fine...

Distribuie:
Primește ziarul gratuit pe email!

Abonează-te și citești ziarul Gazeta Nord-Vest zilnic, gratuit.

Abonează-te