O victorie clară!

Baschetbalistele de la CSM Satu Mare își continuă parcursul bun din Liga Națională. Fetele antrenate de spaniolul Maikel Lopez au obținut sâmbătă în sala LPS un nou succes, 78-62, în fața arădencelor de la FCC ICIM. A fost a treia victorie din tot atâtea meciuri jucate în acest sezon în fața echipei din Arad. Astfel sătmărencele își consolidează poziția a doua în clasament și așteaptă cu un moral bun derby-ul de sâmbătă cu SEPSI.

Partida a fost dominată de la un capăt la altul de CSM Satu Mare. Formația noastră a început perfect cu 8-0 pe tabelă și apoi nu a mai cedat inițiativa până la final. Arădencele au câștigat doar sfertul doi și s-au apropiat o singură dată la trei puncte , 36-33, de formația noastră.

Cea mai mare diferență pe tabelă a fost de 20 de puncte într-un meci în care la FCC ICIM a revenit pivotul Destiny Williams.
    Din nou apărarea excelentă pregătită de spaniolul Maikel Lopez a făcut diferența și în ciuda unei serii bune de nouă reușite de la distanță arădencele nu au emis pretenții.

Lloyd a făcut un meci bun cu 21 puncte puse pe tabelă, iar Amukamara ne arată de la meci la meci de ce a fost una dintre protagonistele Nigeriei la Mondialele din septembrie. Baltic și Huțanu s-au apărat excelent la Williams iar Denson a făcut și ea o nouă partidă bună.
    Căpitanul Mandache a reușit 12 puncte și 6 recuperări . CSM-ul a suferit în prima repriză la aruncările de la distanță…La pauză aveam zero din opt, însă apoi Lloyd , Amukamara, Orosz și Mandache au reușit să își regleze tirul și au înscris câte un coș de trei…

”A fost un meci dificil împotriva unei echipe care recent s-a întărit cu o jucătoare foarte bună. Am pregătit meciul toată săptămâna, dar parcă a lipsit ceva în joc, tupeul, încrederea. Totuși, ICIM este o echipă care și-a schimbat jocul, aruncă bine de la distanță. Urmează meciul cu Sepsi. Tot campionatul înseamnă un drum lung. Contează mult playoff-ul, dar și Cupa României. Sepsi este o echipă foarte valoroasă. Dar noi muncim să o batem, altfel nu ar mai avea rost să fim aici. Ne vom dărui pe teren, vrem să oferim publicului o victorie”, a declarat la final antrenorul Maikel Lopez.

Sâmbătă, de la ora 18, urmează derby-ul CSM SATU MARE- SEPSI Sfântu Ghe-orghe.