Victoria relansează lupta pentru șefie în seria C

Victoria Carei a câștigat derby-ul etapei a 19-a și a relansat lupta pentru șefie în seria C (zona Crasna) a Ligii a 4-a. Careienii antrenaţi de Marius Botan au reuşit să învingă pe teren propriu echipa AS Căpleni, lideră în campionat.

Careienii au reuşit să înscrie primul gol al partidei în minutul 12, prin Alex Babiciu. Gazdele au controlat apoi și restul primei reprise și în ciuda ocaziilor avute elevii lui Botan n-au mai reușit să înscrie. Repriza a doua a început perfect pentru Victoria și, în minutul 51, Griszháber Bogdan a mărit avantajul la 2-0. Liderul din Căpleni a dominat finalul de meci dar fără a reuși să întoarcă soarta jocului…

De remarcat asistența numeroasă la acest meci, suporterii venind în număr mare la derby-ul zonei Careiului!

„Am fost pregătiţi pentru o partidă dificilă, am ştiut că adversarii vor face tot posibilul pentru a obţine cel puţin un punct. În schimb, scopul nostru a fost câştigarea partidei. Simt că azi am făcut mult pentru a obţine victoria. Vreau să le mulţumesc în mod special băieţilor pentru modul în care s-au pregătit de-a lungul întregii săptămâni. Simt că acum sunt cu adevărat pregătiţi ca să învingem şi în partidele mai grele”, a declarat antrenorul Victoriei Carei, Marius Botan.

Victoria Carei (40) s-a apropiat la două puncte de lider AS Căpleni ( 42), ambele echipe având 17 meciuri jucate în campionat.
    Victoria Carei: Mitracica Erik — Holczberger Krisztián, Griszháber Bogdan, Mihale Claudiu, Ghiarfaș Mihai — Lazea Gabriel, Csenteri Bence — Veres Alex, Bákai Balázs, Babiciu Alex — Mărneanu Cătălin. Rezerve: Ármos Sándor, Ardelean Cristian, Malinetescu Alex, Zbona Raul, Silaghi Randu, Mihály István, Orosz Engelbert. Antrenor: Marius Botan.
    AS Căpleni: Veibel Szilárd — Pataki Árpád, Papp Attila, Fleisz Christopfer, Baumgartner Antal — Gecse Áron, Bákai Szabolcs, Moldovan Marius — Silaghi Gábor, Boldizsár Edmond, Mosdóczi Bence. Rezerve: Illyés Dániel, Szabó Steven, Gecse Gergő, Keszenheimer Zsolt, Hauler Tamás. Antrenor: Silaghi Gábor.