Polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice au confiscat miercuri nu mai puțin de 12 tone de carne și au audiat mai mulți administratori de firme, în cadrul unei anchete privind evaziunea fiscală în formă continuată.
Inspectoratul de Poliție Județean Satu Mare a anunțat că, pe 13 februarie, patru administratori de societăți comerciale au fost chemați la audieri. De asemenea, carnea indisponibilizată urmează să fie verificată din punct de vedere fiscal și sanitar-veterinar.
Acțiunea a avut loc în urma celor 40 de percheziții desfășurate pe 12 februarie în județele Satu Mare, Bihor și Sălaj. Descinderile au vizat 35 de firme și locuințele administratorilor acestora. Ancheta, desfășurată sub coordonarea procurorilor de la Parchetul de pe lângă Tribunalul Satu Mare, vizează suspiciuni că, în cursul anului 2024, mai multe societăți comerciale din domeniul comerțului cu carne și produse din carne nu ar fi înregistrat toate operațiunile economice, în scopul evitării plății obligațiilor fiscale.
Prejudiciul cauzat bugetului de stat urmează să fie stabilit pe măsură ce ancheta avansează.
Sign in
Welcome! Log into your account
Forgot your password? Get help
Password recovery
Recover your password
A password will be e-mailed to you.