Volei Municipal Zalău, lider în Divizia A1 de volei masculin

Ştiinţa Explorări Baia Mare – Volei Municipal Zalău 0 – 3 (22 – 25, 23 – 25, 18 – 25)

Pentru echipa de la poalele Meseșului, ultima partidă din cadrul turului campionatului Diviziei A1 de volei masculin s-a consumat vineri seara, la Baia Mare, iar în etapa a XI-a, programată sâmbătă, 14 decembrie nu va juca.

Formaţia pregătită de Aurel Vlaicu şi Bogdan Nicolae şi-a respectat blazonul şi a obţinut victoria în trei seturi, chiar dacă primele două parțiale au fost disputate. ”Primele două seturi au fost disputate dar mă bucur că jucătorii mei au luptat pentru fiecare minge, iar pe final au jucat mai exact decât adversarii lor. În setul trei am controlat jocul, iar victoria noastră este meritată”, a declarat Aurel Vlaicu. De cealaltă parte, antrenorul gazdelor, Marius Botea a declarat pentru stiintaexplorari.ro ”Am întâlnit o echipă bună, dar rămânem cu regretul că în primele două seturi nu am fost mai atenţi, pentru că am fi putut să le câştigăm. Ultimul set a fost fără istoric”. Pentru Volei Municipal Zalău urmează marţi, 10 decembrie, partida din cadrul 16-imilor Cupei Challenge, pe teren propriu, cu Steaua Roşie Belgrad.

Ştiinţa Explorări Baia Mare: Dragoş Răileanu, Vlad Negrean, Vlad Cuciureanu, Gheorghe Socaciu, Silviu Suşon, Robert Ţuţea şi Ciprian Tofan (libero). Au mai evoluat: Ciprian Neamţ, Andrei Veber, Patriciu Păştean, Vlad Moisa şi Nagy Csaba. Antrenori: Marius Botea şi Sorin Pop

CS Volei Municipal Zalău: Adriano Lamb, Peter Nagy, Răzvan Mihalcea, Mihai Gheorghiţă, Marian Bala, Leonardo Dall Bosco şi Adrian Feher (libero). Au mai evoluat: Vojislav Skoric, Vlad Tebieş şi Mihai Cherbeleaţă. Antrenori: Aurel Vlaicu şi Bogdan Nicolae

În celălalt meci al echipelor care reprezintă Sălajul, Phoenix Șimleu a câștigat doar un set în partida disputată acasă în fața oltenilor de la SCM ”U” Craiova.

Phoenix Şimleu – SCM ”U” Craiova 1 – 3 (25 – 21, 17 – 25, 18 – 25, 17 – 25)

În urma acestui meci, Phoenix Şimleu Silvaniei rămâne cu doar două victorii în campionat. În ultima etapă a turului, programată sâmbătă, 14 decembrie, Phoenix Şimleu va evolua în deplasare, în faţa formaţiei CSM Agronomia Bucureşti.

CS Phoenix Şimleu: Toth Gabor, Răzvan Vâlcelean, Ionuţ Rus, Gjoko Josifov, Jovan Sajnberger, Şerban Paşcan şi Mihai Mărieş (libero). Au mai evoluat: Ionuţ Teleleu, Ovidiu Teuşan şi Sergiu Ivan. Antrenori: Mircea Abraham şi Marius Oniga

SCM ”U” Craiova: Laurenţiu Vânătorul, Nemanja Stefanovic, Vladan Aleksic, Laurenţiu Lică, Mihai Dumitrache, Teodor Milotin şi Vladimir Jovic (libero). Au mai evoluat: Bogdan Bratosin şi Florin Voinea. Antrenori: Dănuţ Pascu şi Claudiu Mitru.