Chris Froome s-a impus în Turul Franţei

Ediția 2016 a Turului Franței s-a încheiat cu victoria ciclistului britanic Chris Froome (Sky), după ce ultima etapă, a 21-a, Chantilly – Paris Champs-Elysees, lungă de 113 km, a fost câștigată la sprint de germanul Andre Greipel (Lotto). Froome, în vârstă de 31 de ani, care a trecut peste două căzături în aceste săptămâni, este la a treia victorie în Marea Buclă, după edițiile 2013 și 2015. El devine primul ciclist ce își păstrează titlul, după spaniolul Miguel Indurain în 1995. Locul doi i-a revenit francezului Romain Bardet (AG2R-La Mondiale), iar poziția a treia, columbianului Nairo Quintana (Movistar). Froome a fost cronometrat în 89 h 06 min 01 sec, fiind urmat de Bardet la 2 min 52 sec și de Quintana la 3 min 08 sec. Al patrulea a fost britanicul Adam Yates (Orica), la 3 min 29 sec, iar al cincilea, australianul Richie Porte (BMC Racing), la 4 min 04 sec. Pentru a câștiga ultima etapă, Andre Greipel i-a devansat pe slovacul Peter Sagan (Tinkoff) și pe norvegianul Alexander Kristoff (Katiușa). Clasat pe locul 3 în clasamentul general, Nairo Quintana nu va participa la Jocurile Olimpice de la Rio (5-21 august), din cauza problemelor fizice, a anunțat duminică presa din țara sa, citându-l pe selecționerul columbian Carlo Mario Jaramillo. Quintana va efectua examene medicale pentru a înțelege de ce forma sa fizică este precară. Chris Froome a devenit al optulea ciclist din istoria Marii bucle care câștigă de cel puțin trei ori cea mai importantă cursă din lume, remarcă AFP. Recordul de victorii este deținut de patru cicliști (Anquetil, Merckx, Hinault, Indurain), ce au câștigat Turul de câte cinci ori.