Lupte greco-romane / Cupa Cetate, o nouă ediție de nota cinci stele!

lupte

Cupa Cetate de la Ardud a adunat și în acest an peste 150 de sportivi la start.

Așa cum ne-au obișnuit cei din Ardud, organizarea a fost una ireproșabilă iar concursul extrem de ridicat ca nivel de participare. Au urcat pe saltele cadeți și juniori de lot național, medaliați la Mondiale și Europene.

N-au lipsit invitații de peste hotare de la cluburi cu care CS Cetate Ardud are o bună colaborare.

”Anul acesta am preferat să mergem pe categorii dedicate juniorilor și cadeților. Chiar dacă numărul participanților a fost mai mic ca și în alți ani ca și valoare putem spune că a fost un concurs de nivel de turneu de circuit european.” a spus antrenorul Tudor Barbul. Iar ca argument am avut categoria 120 kg la juniori unde reprezentantul gazdelor, Lenard Berei, l-a învins pe vicecampionul mondial !!!

Un reportaj de la acest turneu veți putea urmări luni seara în cadrul emisiunii Săptămâna sportivă de la Nord Vest TV.

Iată rezultatele sportivilor sătmăreni:
    Copii (Under 16):
    locul 1:Bogdan Silaghi (29 kg), Raul Zarzu (32 kg), Matei Suciu (42 kg), Andrei Barbul (73 kg)
    locul 3: Trandafir Silaghi (32 kg)