CSM CSU Oradea, campioană, după două victorii la Bucureşti!

Meciul cu numărul 4 al finalei Ligii Naţionale de baschet a oferit câştig de cauză, ca şi în precedenta partidă, echipei CSM CSU Oradea, în fieful celor de la CSM Steaua EximBank. De data asta scorul a fost 92-89, 3-1 la general. Formaţia antrenată de nouă ani de Cristian Achim obţine pe merit al doilea titlu, de data asta în faţa unui team care pierde, ca şi anul trecut, finala, atunci în confruntarea cu U BT Cluj-Napoca. Gazdele, antrenate de finlandezul Luka Tojala, au câştigat primul sfert, 21-15, după care iniţiativa a trecut de partea oaspeţilor. Care s-au impus în al doilea sfert cu 26-19, încheindu-l la egalitate, 18-18, pe următorul şi triumfând cu 33-31 în ultimul. Cu trei minute înainte de final tabela de marcaj indica un avantaj de 11 puncte, 76-65, în favoarea bihorenilor, diferenţa reducându-se la trei lungimi până la urmă.

Americanii Richard, 26 puncte şi Zeno, 18, au fost principalele „guri de tun” ale învingătorilor, secondaţi de canadianul Denison, cu un double-double, 16 puncte, 12 recuperări. Alţi doi jucători de dincolo de Ocean, Taylor, 22 şi Falker, 13, aveau să fie principalii marcatori ai echipei din Capitală. Noua campioană a primit tricourile şi medaliile cuvenite de la Horia Păun, preşedintele federaţiei de specialitate.