HAGI, inclus în „istoria“ Barcelonei

hagi

Marţi, de la ora 23:00, Barcelona merge pe Estadio de Balaídos, unde va întâlni Celta Vigo, în etapa 11 din La Liga.

Pe site-ul catalanilor se face o avancronică la partida de mâine, iar printre cele patru momente readuse în prim plan se numără şi golul lui Hagi, din sezonul 1993-1994. În minutul 90, pe o ceaţă densă, românul a şutat de la mijlocul terenului şi a adus victoria Barcelonei cu 3-2. A fost “unul dintre cele mai ciudate goluri din istoria clubului”.

Pe site-ul Barcelonei se mai aminteşte de o înfrângere, 0-2, la Celta, din sezonul 2002-2003, în urma căruia Louis van Gaal a plecat de la echipă. În 2005-2006, catalanii s-au încoronat campioni la pauza meciului cu Celta Vigo, după ce Valencia pierduse deja partida pe care o disputa în campionat. Eto’o a adus totuşi victoria echipei antrenate pe atunci de Frank Rijkaard. Al patrulea moment de pe Estadio de Balaídos pomenit pe site-ul Barcelonei s-a consumat în sezonul 2011-2012, la revenirea pe teren a lui Eric Abidal după o pauză de un an, cauzată de transplantul de ficat suferit de francez.