Și mai aproape de retrogradare…

Din păcate, Unirea Tășnad a pierdut sâmbătă finala cu Hărman pentru salvarea de la retrogradare și e acum și mai aproape de revenirea în Liga a 4-a.

Tășnădenii aveau nevoie de un succes în fața vecinilor de clasament pentru a se îndepărta de zona fierbinte dar după un început excelent de meci, gol Szekely în minutul 3, oaspeții au echilibrat și au egalat până la pauză prin Alupoe în minutul 33.

După pauză echipa din Hărman a dat lovitura și a punctat pentru 2-1 prin Netbai min 63.

Până la final tășnădenii au încercat măcar să înscrie golul egalizator doar că oaspeții au închis bine culoarele spre poarta proprie și la final s-au bucurat de un succes ce le asigură în mare măsură rămânerea în eșalonul trei… Tășnădenii mai au de jucat două meciuri, primul acasă cu liderul Csikszereda și la Râșnov și chiar dacă ar scoate punctaj maxim tot ar sta la mâna rezultatelor din celelalte meciuri pentru a putea spera la evitarea retrogradării…

”Vom continua împreună indiferent dacă vom fi în liga a 3-a sau a 4-a ” ne-a declarat antrenorul-jucător Marius Bălău.

Unirea Tăşnad: Anişoreac – Parnău, Bălău, Varga, Cătuna, Silaghi, Cubaş, Talpoş, Szekely, Cocian, C. Pop. Au mai intrat: Palinceac, Suciu.

SERIA 5, etapa 28
    AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – Minaur Baia Mare 0-1
    Sorin Şerban (87)
    ACS Unu Fotbal Gloria – Unirea Dej 3-1
    Marius Curtuiuş (48, 57), Raul Suciu (88) / Buteanu (33)
    MSE Târgu Mureş – AFC Odorheiu Secuiesc 0-2
    Levente Janko (53), Romaric Logon (55)
    Sticla Arieşul Turda – CS Iernut 4-4
    Flaviu Chişu (1), Cristian Paleoca (39, 51), Valentin Lemnaru (41) / Adrian Pop (14, 60), Marius Bălaş (43), Rareş Şuteu (81)
    Sănătatea Cluj – CFR Cluj 2 3-2
    Paul Cristian (41), Raul Ciupe (45), Dan Roman (85) / Claudiu Petrila (22, 52)
    Avântul Reghin – ACS Fotbal Comuna Recea 1-0
    Adrian Murar (28)
    Olimpic Cetate Râşnov – Gaz Metan Mediaş 2 3-0
    Flavius Staicu (3)
    Meciul s-a încheiat în minutul 5, când arbitrul a pus capăt jocului după ce echipa oaspete a rămas în şase jucători. Mediaşul s-a prezentat la Râşnov cu doar şapte jucători, iar unul dintre ei s-a trântit la pământ, acuzând o accidentare. Cum s-a rămas în şase, conform regulamentului, meciul este oprit şi câştigat la ”masa verde” de echipa adversă.

Unirea Tăşnad – AFC Hărman 1-2
    Krisztian Szekely (3) / Diego Alupoe (33), Iosif Netbai (63)

CLASAMENT

1.Miercurea Ciuc 28 21 4 3 77-17 67
    2.Comuna Recea 28 20 2 6 83-30 62
    3.Minaur Baia Mare 28 15 9 4 44-20 54
    16.CS Iernut 28 3 2 23 29-105 11

Etapa 29: Unirea Tăşnad – Miercurea Ciuc (sâmbătă, 18 mai, ora 18:00), Hărman – Râşnov, Gaz II – Reghin, Recea – Sănătatea, CFR II – Turda, Iernut – MSE Tg. Mureş, O. Secuiesc – Bistriţa, Dej – Minaur Baia Mare.