CS-Cetate Ardud a dominat turneul de la Beclean

lupte

În week-end, la Beclean s-a desfăşurat un puternic turneu de lupte greco-romane, cu sportivi din Ucraina, Bulgaria, Republica Moldova şi România. Printre aceştia s-au numărat şi cei de la CS Satu Mare-Cetate Ardud, care au obţinut rezultate foarte bune, patru locuri întâi, patru locuri doi şi două locuri trei. Pe cea mai înaltă treaptă a podiumului au urcat Felician Chiş (40 kg), Sabinel Lobonţ (50 kg), Dănuţ Bulgăr (72 kg) şi Sandor Peck (76 kg). Pe doi au încheiat Marius Bulgăr (38 kg), Andrei Buzilă (42 kg), Cristian Szabo (84 kg) şi Peter Peck (60 kg). Pe locul trei s-au clasat Paul Oros (30 kg) şi Rareş Dumitraş (53 kg).

În urma rezultatelor România a încheiat turneul pe locul doi pe naţiuni, din delegaţie făcând parte sportivii sătmăreni şi cei de la Steaua. Delegaţia de la CS-Cetate a fost condusă de antrenorii Tudor Barbul şi Ludovic Lieb. Acest turneu a fost unul foarte bun, în ceea ce priveşte numărul de meciuri pe care le-au avut luptătorii, câte 3-4, mai ales că peste câteva zile vor participa la o nouă competiţie. Este vorba despre calificări pentru Campionatul Naţional de cadeţi de la Bucureşti.