Pregătire pentru meciul cu HC Piteşti

Handbaliştii s-au deplasat ieri la Baia Mare pentru partida amicală cu Minaur, formaţie care ocupă locul nouă în Liga Naţională.

Antrenorul Nicolae Istrate s-a deplasat cu 14 jucători, la meci fiind prezent şi preşedintele CSM-ului Valeriu Neagu. Scorul final a fost 45-25 pentru gazde, însă prima repriză a fost una foarte echilibrată, în care CSM a jucat foarte bine, iar mitanul secund nu a mai contat. Gruparea sătmăreană a condus cu 13-10 şi 14-11, băimărenii, care au jucat cu prima echipă, revenind pe finalul primei părţi, 20-17. „Am testat formule de joc. Prima repriză am folosit primul şapte cu care voi ataca victoria în meciul cu Piteşti: Pogynă, Ungar, A. Pop, Mateş, Jurj, Morar şi Clipea. În repriza secundă am folosit rezervele, pentru a-i odihni pe titularii de duminică, de aici şi diferenţa pe tabelă“, a spus Istrate. Chira e în continuare accidentat, iar portarul Cioroiu a intrat în repriza secundă, revenit şi el după ceva probleme medicale.