Vasile Fuşle jr. de la CSM, primul la Budapesta

judo

Budapesta a fost zilele trecute gazda unei puternice competiţii de judo, Hungarian Open Masters Judo Championships. Printre mulţimea de participanţi s-a aflat şi sătmăreanul Vasile Fuşle jr. de la CSM, reprezentând România.

Acesta a concurat la categoria 81 kg, unde a reuşit să cucerească medalia de aur, câştigând cele trei meciuri prin ippon, înainte de limită. Finala a fost una dificilă, adversarul fiind neînvins până atunci, dar mobilizat şi de colegul său, Attila Pelcz, Vasi Fuşle a reuşit să se impună tot prin ippon.

Turneul a fost unul foarte puternic, cu peste 300 de sportivi la start din 18 ţări, această competiţie aflându-se la a 16-a ediţie. De la antrenorul CSM-ului Marian Halas am aflat că delegaţia sătmăreană va participa peste nici două săptămâni la un open în Slovacia.