Învingătoare la Zalău

Vineri şi sâmbătă, la Zalău a avut loc un puternic turneu de box feminin. În ring au intrat pugiliste de la CSM Cluj, CSM Baia Mare, CSS 2 Baia Mare, CSS Sighetu Marmaţiei, CSM Timişoara, Crişul Oradea, CSM Zalău şi Sab-Gomez Carei. Alături de antrenorul Gheorghe Sabău au făcut deplasarea două dintre cele mai valoroase sportive ale clubului careian. Este vorba despre Krisztina Schuller (50 kg) la junioare şi Alexandra Vinkler (64 kg) la tineret. Fetele s-au descurcat excelent, reuşind să se impună la categoriile lor de greutate. Kristzina Schuller a învins-o la puncte, în semifinale pe Eugenia Topan (Cluj), apoi în ultimul act, prin abandon pe Andreea Minarcic de la Zalău. Alexandra Vinkler a învins-o la puncte pe Narcisa Mureşan (Cluj), iar în finală s-a impus în faţa Alinei Ştirb de la CSM Zalău.

Această competiţie a fost un bun prilej de verificare înaintea finalelor Cupei României la feminin care vor avea loc în perioada 20-28 februarie la Buzău. Până atunci, sportivele ar mai putea participa la un turneu în Baia Mare.