Jenny Czerlau, campioană pentru CS Unio

judo

Week-endul care s-a încheiat a programat întrecerile Campionatului Naţional de judo rezervat sportivilor Under 15. Printre participanţii numeroşi s-au aflat şi trei judoka de la CS Unio Satu Mare. Performera delegaţiei sătmărene a fost Jennifer Czerlau, sportivă care, la categoria 57 de kg a cucerit aurul preţios şi şi-a apărat titlul naţional obţinut anul trecut. Dintr-un total de 18 sportive la categoria de greutate, Jennifer s-a dovedit a fi cea mai bună. Pentru a reuşi să câştige titlul, sportiva a câştigat patru meciuri, cel mai important fiind cel în faţaunei constănţence. Mai departe, Norbert Domuţa a încheiat pe şapte concursul la 50 kg, iar cea de-a treia judoka sătmăreană care a intrat pe tatami a fost Atlanta Takacs. Delegaţia de la CS Unio a fost condusă de antrenorii Mihaly Terely şi Doina Czerlau. Pentru clubul sătmărean urmează Cupa Europei care se va desfăşura la Cluj, unde va fi reprezentat de Czerlau Mercedes şi Florin Faur.