Trei clasări pe podium pentru piloţii sătmăreni la Bacău

karting

Campionatul Naţional de Karting, sub egida Federaţiei Române de Automobilism Sportiv, a continuat cu etapa a doua. Etapă care s-a desfăşurat sâmbătă şi duminică pe circuitul Speed Park din Bacău.

Acolo unde Satu Mare a fost reprezentat de şase piloţi, dintre care trei au urcat pe podium.

Au urcat în karturi la etapa de pe cochetul circuit din Moldova, Bota Marco şi Bota Darius de la CSM Satu Mare, respectiv Temian Mihai, Muncean Mihai, Muncean Mircea şi Peto Levente de la Palatul Copiilor Satu Mare, toţi piloţii fiind antrenaţi de profesorul Takacs Gheorghe.

La clasa Micro Rotax (8-11 ani), Mihai Temian a fost performerul delegaţiei sătmărene, clasându-se pe locul doi. La aceeaşi clasă dar la o categorie de vârstă mai mare (11-14 ani), Mihai Muncean s-a clasat pe cinci.

La clasa Mini (10-14 ani), Marco Bota s-a clasat pe trei, la fel ca şi fratele său, Darius Bota care la categoria Kid (6-9 ani) a prins pentru prima dată ultima treaptă a podiumului, la a doua competiţie la care participă.

“The Doctor“ Mircea Muncean, la Rotax Master s-a clasat al optulea, iar Levente Peto la KZ 2 a prins locul şapte.

Etapa următoare va avea loc în perioada 20-21 iunie pe circuitul de la Prejmer, judeţul Braşov.