Edwin Pop de la CS, pe cinci la cadeţi

floreta

Cea de-a treia zi a Cupei Federaţiei la floretă a programat ieri în sala Alexandru Csipler din Satu Mare proba masculină la cadeţi. O probă în care au participat un total de 17 tineri de la CS, CSS Ploieşti şi Steaua. Cel mai bun sportiv sătmărean a fost Edwin Pop care s-a clasat pe cinci, urmat de spadasinul Adam Macska pe şapte. Trofeul a fost câștigat de către Silviu Roșu (CSA Steaua). Acesta l-a învins în finală pe Alexandru Pîrva tot de la CSA Steaua, scor 15-6. Pe locul trei s-au clasat Cristian Cândescu și Dragoș Iamandei, ambii de la CSA Steaua. Competiţia se încheie azi cu proba de juniori, acolo unde de la CS vor concura în jur de opt sportivi. Apoi Cupa Federaţiei se va muta la Craiova între 22 şi 25 octombrie, pentru întrecerile de spadă, iar apoi, din 19 până în 22 noiembrie la Bucureşti pentru sabreri.