Înfrângere la scor în faţa campioanei!

baschet

Baschetbalistele de la CSM Satu Mare au debutat marţi seara în noul sezon. Primul duel din ”dubla” din Cupa României, în faţa gazdelor şi campioanei en-titre, CSM Târgovişte a însemnat o înfrângere usturătoare, 93-34, la pauză fetele noastre reuşind să acumuleze doar nouă puncte şi să primească 48!

Pe sferturi, scorul s-a prezentat astfel: 21-5, 27-4, 15-14 și 30-11, toate în favoarea gazdelor. Pentru CSM Satu Mare au marcat: Cristina Badi (8 puncte), Diana Moraru (8), Renata Szmutku (7), Sonia Vilcinschi (6), Valentina Bolba (3) și Bianca Voica (2). Au mai jucat Eszter Kallai, Denisa Bălin şi Anamaria Kadar. Altădată un derby, un meci cu miză, cel dintre Târgovişte şi Satu Mare, acum ajuns un joc sau o “dublă” care trebuie bifate.

Miercuri de la ora 12.00 este programat meciul doi, partida retur, după care luni, CSM-ul sătmărean va primi vizita celor de la BC Teleorman Alexandria pentru primul joc din Ligă şi primul meci în sala Ecaterina Both din acest campionat.