Baschet masculin / U Cluj, prim pas spre semifinale

În faţa propriilor suporteri, U Cluj a fost de netrecut în primul meci al duelului cu CSU Sibiu, din sferturile Ligii Naţionale. Oaspeţii au părut depăşiţi de miză în startul partidei şi au reuşit primele puncte după mai bine de trei minute, atunci când gazdele conduceau cu 11-0. Cu un avans de 15 puncte la finalul primului sfert şi de 23 de puncte la pauza mare, clujenii s-au relaxat, iar sibienii lui Dan Fleşeriu au revenit treptat. Doar trei puncte mai despărţeau cele două echipe cu mai puţin de şase minute rămase. Jucătorii pregătiţi de sătmăreanul Marcel Ţenter au dominat însă finalul şi s-au impus cu 85-77. Americanul Kyndall Dykes a fost cel mai bun marcator, cu 17 puncte, pe lângă care şi-a mai trecut în cont trei recuperări şi patru pase decisive. Cele două echipe se vor reîntâlni miercuri, tot la Cluj, în direct la Digi Sport 4, de la 19:45.