PSD, PNL şi UDMR, despre condiţiile USR: Un pretext de a se disocia de un proiect comun de guvernare

PSD, PNL şi UDMR, despre condiţiile USR: Un pretext de a se disocia de un proiect comun de guvernare
Documentul transmis de USR sub forma unui „to do list” fără a fi şi argumentat în cadrul Coaliţiei reprezintă, din păcate, doar un pretext de a se disocia de un proiect comun de guvernare şi de a nu-şi asuma răspunderea într-un moment dificil pentru ţară, susţin liderii PSD, PNL şi UDMR.
PSD, PNL, UDMR şi Grupul Minorităţilor Naţionale au continuat, miercuri, discuţiile pe marginea proiectului comun de guvernare.
„Liderii Coaliţiei pro-europene au continuat miercuri discuţiile pe marginea proiectului comun de guvernare care să ofere stabilitate şi predictibilitate României, luând act de refuzul USR de a manifesta o atitudine constructivă şi responsabilă în raport cu momentul prin care trece România. În realitate, documentul transmis ieri de USR sub forma unui <to do list> fără a fi şi argumentat în cadrul Coaliţiei reprezintă, din păcate, doar un pretext de a se disocia de un proiect comun de guvernare şi de a nu-şi asuma răspunderea într-un moment dificil pentru ţară”, potrivit unui comunicat comun de presă.
Cu toate acestea, transmit semnatarii, Coaliţia pro-europeană va trata cu seriozitate toate punctele transmise.
„În acest sens, una dintre priorităţi este asigurarea rapidă a unei guvernări stabile susţinute de o majoritate puternică şi alcătuirea unui calendar pentru alegerile prezidenţiale imediat după instalarea în funcţie a noului Guvern. De asemenea, toate formaţiunile pro-europene au avansat în grupurile de lucru de la Parlament în vederea finalizării programul de guvernare în cursul zilei de vineri. Prioritatea momentului este ca România să fie o ţară guvernată, stabilă şi predictibilă, iar acest lucru cere maturitate şi rigurozitate în realizarea tuturor etapelor până la instalarea noului Parlament şi a unui nou Guvern. În plus, liderii Coaliţiei pro-europene au reiterat necesitatea unui candidat comun la preşedinţie, care să fie ales prin consens la nivelul tuturor partidelor”, se arată în finalul comunicatului.
USR solicită partidelor pro-europene să ceară demisia preşedintelui Klaus Iohannis când i se încheie mandatul şi dă ultimatum până luni coaliţiei pentru acceptarea unor măsuri, între care: adoptarea bugetului, demiterea şefului AEP şi a şefilor serviciilor, aceste solicitări au fost făcute de către Elena Lasconi, conform Mediafax.ro.
Distribuie:
Primește ziarul gratuit pe email!

Abonează-te și citești ziarul Gazeta Nord-Vest zilnic, gratuit.

Abonează-te
Anunt AG Satu Mare
WA Banner
Senera Minerals
Cetina - Senera
Chiosc
Proiect Invest
Complex Philadelphia
NV Business Center
Street Food
Banner Aprilie
Karcher
Download GIF
Muzeul SM
House of Charles
Daniels
Alibaba Food
BUD
KHS Design
Dersidan
NV Business
Jooble