BEN-ZE-MA!!!

benzema

Franța s-a distrat cu Honduras și a obținut o victorie logică. 3-0 cu două bare și alte cinci mari ocazii irosite de ”cocoșii galici”.

Omul meciului, clar atacantul Realului, Benzema! Renăsut sub comanda lui Ancelotti pe Bernabeu, Benzema a tras echipa Franței după el. Gol din penalty în minutul 45, coautor la autogolul portarului Valladares din minutul 52 și apoi din nou marcator cu un șut sec sub transversală în minutul 72 cam acestea au fost reușitele unui atacant francez ce poate spera la titlul de golgeter al Mondialului.

Honduras clar nu e Costa Rica. Mai mult echipa din America Centrală e de departe cea mai slabă de la Mondial din cele ce au apucat să joace până acum.

Urmează în grupa E derby-ul Franța –Elveția și meciul de consolare, Ecuador-Honduras.

Franţa este prima în grupă, avînd golaveraj superior Elveţiei, echipă care a învins naţionala Ecuadorului cu 2-1 în primul meci al zilei.