”Portocala mecanică” dă lovitura pe final

olanda

Încă un meci cu final de infarct în optimile Cupei Mondiale. Olanda s-a calificat în sferturile de finală după ce a învins pe Mexic cu 2-1, după golurile din final ale lui Sneijder şi Huntelaar.

Giovani Dos Santos a deschis scorul în minutul 48 cu o reuşită superbă de la distanţă, dar finalul partidei a aparţinut Olandei.

După mai multe intervenţii de clasă ale lui Ochoa, Olanda a egalat cu două minute înainte de final prin Sneijder. Chiar dacă toată lumea aştepta prelungirile partidei, Robben a scos o lovitură de pedeapsă, iar Huntelaar a transformat perfect şi Olanda s-a calificat în sferturile de finală.

Vicecampioana mondială, Olanda, e prima echipă europeană ce ajunge în sferturi, iar Mexicul în ciuda unei evoluții solide pe faza defensivă pleacă acasă.
    A fost un nou meci cu probleme de arbitraj, olandezii acuzîndu-l pe centralul Proenca că le-a refuzat două lovituri de departajare la scorul de 0-0.