Calificare muncită pentru “panzere“

ger

Germania – Algeria parea inainte de fluierul de start cel mai dezechilibrat meci din optimi. Numai ca lucrurile nu au stat asa si pe teren, Algeria fiind echipa mai periculoasa in prima repriza cu ocaziile mai mari. Lowe schimba tactica la pauza, Schurrle ii ia locul lui Gotze, iar efectul se vede imediat in ofensiva “panzerelor”. Algerienii au cazut fizic pe final, iar germanii au ratat cateva ocazii mari de a inscrie si a merge in sferturi. Neuer, Schurrle si Muller au reusit o repriza secunda excelenta. De la algerieni, remarcatii sunt portarul M’Bolhi si incisivul Slimani.

Totusi, Germania s-a impus cu 2-1, în fața Algeriei, după preungiri. Schrrle a deschis scorul, Ozil a majorat diferența pentru Germania, în minutul 119, dar doar un minut mai târziu, Djabou a redus din nou diferența. Nemţii vor juca vineri, de la ora 19.00 în sferturile de finală împotriva Franţei.