Salvatorul Angel Di Maria

argentina

Chiar dacă nu a strălucit,Argentina a trecut în prelungiri de Elveţia, prin golul decisiv marcat de Angel Di Maria. Scorul după 90 de minute a fost 0-0.

Cu Messi fără inspiraţie , Argentina a tremurat serios la cîteva ocazii ale elveţienilor în prima repriză. “Pumele” au forţat în partea secundă, dar au avut nevoie de prelungiri ca să se desprindă. În minutul 118, Di Maria a finalizat exact o acţiune individuală a lui Lionel Messi şi Argentina merge în “sferturi”.

Finalul a fost din nou dramatic…S-au jucat cinci minute peste cele 120 iar Di Maria putea înscrie de la mijlocul terenului, iar elvețienii au mai avut și ei timp de o bară și o ultimă lovitură de la 17 m trimisă în zid de Shaquiri. Partida s-a jucat la Sao Paulo şi a fost arbitrată de suedezul Jonas Eriksson. Elveția pleacă acasă, în vreme ce Messi își continuă drumul spre primul său titlu mondial din carieră!