Învăţământul, o prioritate pentru Primăria Satu Mare

Învăţământul, o prioritate pentru Primăria Satu Mare

Conducerea Primăriei Satu Mare a participat ieri la recepţia lucrărilor efectuate în anii 2013 şi 2014 la Şcoala Gimnazială “Lucian Blaga”. La eveniment au participat primarul şi viceprimarul municipiului Satu Mare, Dorel Coica şi Radu Roca, inspectorul şcolar general al Inspectoratului Şcolar Judeţean (IŞJ) Satu Mare, Claudiu Mondici, respectiv directorul Şcolii Gimnaziale “Lucian Blaga”, Ioan Gozar.

Lucrări multiple Directorul unităţii de învăţământ, Ioan Gozar, a precizat că cele mai importante lucrări se referă la înlocuirea geamurilor, care a necesitat eforturi consistente din partea administraţiei locale, valoarea investiţiei ridicându-se la 1,4 miliarde de lei. “Aş vrea să vă mai informez că în anul şcolar 2013 s-au înlocuit 31 de geamuri de la etajul I, în valoare de 56.391 de lei. S-au făcut reparaţii la Grădiniţa Sătmărel, în valoare de 15.092 lei. Lucrări de igienizare la Şcoala Gimnazială Lucian Blaga, în valoare de 22.946 de lei. S-au cumpărat obiecte de inventar, 25 de calculatoare, trei videoproiectoare şi un multiplicator, în valoare de 45.000 de lei, toate în perioada anului 2013. În anul 2014 s-au înlocuit geamurile termopan de la etajul al II-lea, în total 61 de bucăţi, în valoare de 69.700 de lei. S-au făcut reparaţii la instalaţia de încălzire şi la structura şcolii, în valoare de 27.686 de lei. Lucrări de igienizare la Şcoala Blaga, în valoare de 22.000 de lei. Mobilier pentru clasa I, în valoare de 8.000 de lei”, a declarat Ioan Gozar.

O şcoală cu tradiţie Inspectorul şcolar general al Inspectoratului Şcolar Judeţean (IŞJ) Satu Mare, Claudiu Mondici, a ţinut să sublinieze faptul că Şcoala Gimnazială “Lucian Blaga” este una de tradiţie în municipiul Satu Mare. “Am onorat aproape toate evenimentele la care m-aţi invitat. Particip cu mare drag la festivităţile Şcolii Lucian Blaga. Este o şcoală cu a cărei conducere am avut o colaborare foarte bună, dar şi cu corpul profesoral, pe care îi apreciez pentru eforturile pe care le depun cu aceşti elevi pentru a obţine rezultate. Este o şcoală de elită din municipiul Satu Mare, care de fiecare dată când participă la concursuri aduce şi premii. Se vede că există o colaborare bună între şcoală şi părinţi, între şcoală şi comunitatea locală. Îl felicit pe domnul director pentru implicare, dar în acelaşi timp şi pe domnul viceprimar Radu Roca şi pe domnul primar Dorel Coica pentru sprijinul substanţial pe care îl aduc în investiţiile din şcoli”, a precizat Claudiu Mondici.

Administraţia investeşte în toate şcolile Viceprimarul municipiului Satu Mare, Radu Roca, a precizat că instituţia pe care o reprezintă investeşte în toate cele 43 de unităţi de învăţământ din municipiul reşedinţă de judeţ. “Primăria Satu Mare a investit foarte mult în această şcoală, cu care noi ne mândrim. Este o şcoală care este echipată foarte bine, unde copiii noştri pot să îşi desfăşoare activitatea în cele mai bune condiţii. Această şcoală este una de tradiţie, cu rezultate foarte bune. Primăria Satu Mare nu investeşte doar în Şcoala Lucian Blaga, ci şi în şcolile din zonă, cum ar fi Ion Creangă, Grădiniţa nr. 33, Grădiniţa nr. 9, deci în toate unităţile de învăţământ, care sunt 43 la număr în municipiul Satu Mare”, a arătat Radu Roca.

Învăţământul, o prioritate Primarul municipiului Satu Mare, Dorel Coica, a precizat că învăţământul reprezintă o prioritate a mandatului său. “Este un eveniment important pentru evoluţia acestei şcoli, o şcoală de elită. Vreau să vă spun că sunt încântat să vin în acest cartier pentru că trebuie să recunosc public că aici am câştigat Primăria Satu Mare şi vă mulţumesc foarte mult. Noi trebuie să susţinem învăţământul, deoarece copiii sunt viitorul nostru şi sunt cei mai importanţi. Prioritatea priorităţilor pentru primar şi pentru echipa lui este revigorarea învăţământului, a tot ceea ce ţine de învăţământ, de la grădiniţe, creşe, şcoli, pentru că dorim să creăm condiţii pentru elevi”, a conchis Dorel Coica. Edilul şef sătmărean a mai precizat că: “Ştiu că Micro 17 este cel mai înghesuit cartier, ştiu toate problemele pe care le înfruntaţi. Va veni şi timpul să modernizăm acest cartier. O să o facem. Avem mai multe variante, pe care le vom discuta şi cu dumneavoastră”.

Ciprian Bâtea

Distribuie:
Primește ziarul gratuit pe email!

Abonează-te și citești ziarul Gazeta Nord-Vest zilnic, gratuit.

Abonează-te
Anunt AG Satu Mare
WA Banner
Senera Minerals
Cetina - Senera
Chiosc
Proiect Invest
Complex Philadelphia
NV Business Center
Street Food
Banner Aprilie
Karcher
Download GIF
Muzeul SM
House of Charles
Daniels
Alibaba Food
BUD
KHS Design
Dersidan
NV Business
Jooble