Un recidivist care răspunde la numele de Cătălin Haliuc, 35 de ani, din Satu Mare, şi-a făcut de cap zilele trecute prin municipiul Satu Mare. După ce în cursul zilei de sâmbătă a spart un amanet, situat pe Drumul Careiului, furând mai multe bijuterii, Cătălin Haliuc şi-a permis duminică să tâlhărească o barmană, după care, culmea tupeului, l-a lovit cu pumnul în plină figură pe un poliţist.
Cătălin Haliuc a intrat duminică, în jurul orei 15.10, într-un bar situat pe Drumul Careiului din Satu Mare, unde a amenințat-o și lovit-o pe barmană, sustrăgând 3.200 de lei. Din câte se pare, deşi barmana a ieşit după tâlhar, solicitând sprijinul trecătorilor, nimeni nu a sărit în ajutorul acesteia. Mai mult, chiar şi un echipaj de poliţie, care l-a identificat pe tâlhar în zona Pieţei Someş, a fost atacat, unul dintre poliţişti fiind lovit cu pumnul în figură.
“Ieri (duminică, n.red.), în jurul orelor 15.20, Poliţia Municipiului Satu Mare a fost sesizată telefonic de către o tânără de 21 ani, din Satu Mare, barmană la un bar situat pe strada Careiului din Satu Mare, despre faptul că în jurul orei 15.10 a fost deposedată prin violență de suma de 3.216 lei, de către o persoană de sex masculin pe care nu o cunoaște. În urma verificărilor efectuate de către polițiștii din cadrul Biroului de ordine publică și jandarmi, a fost identificat autorul faptei, fiind vorba despre H. Cătălin, de 35 ani, din Satu Mare, cu antecedente penale, care în momentul în care i s-a solicitat să se legitimeze l-a lovit cu pumnul în zona feței pe unul dintre polițiști. Asupra susnumitului a fost găsită suma de bani și alte bunuri cărora nu le poate justifica proveniența. În cauză se efectuează cercetări, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de tâlhărie, iar cu privire la comiterea infracțiunii de ultraj a fost sesizat Parchetul de pe lângă Judecătoria Satu Mare”, se arată în comunicatul de presă remis de către Inspectoratul Judeţean de Poliţie (IJP) Satu Mare.
Cătălin Haliuc are un cazier extrem de bogat. Acesta a demonstrat că nu are niciun fel de scrupule în anul 2009, atunci când a spart o farmacie aflată la doar 10 metri de sediul Inspectoratului Judeţean de Poliţie Satu Mare. Acesta a fost condamnat la 7 ani și 3 luni de închisoare, dar a fost eliberat condiționat în august 2013 pentru bună purtare.
Robert Marcus




















