Dorința de a trăi frumos la vârsta pensionării este numitorul comun al celor care se înscriu în diversele asociații și cluburi pentru pensionari din întreg județul Satu Mare. Este și cazul membrilor din Clubul de pensionari Castelanii Seniori Carei – oameni minunați, cu o poftă de viață și energie incredibile, care dovedesc mai tinerelor generații că secretul longevității este activitatea continuă dintr-o zonă de stare de spirit pozitivă.
Cea mai recentă acțiune întreprinsă de membrii clubului a fost organizarea unei excursii în mai multe puncte turistice ale României, cu destinația Azuga. A fost un bun prilej de comunicare, apropiere și împărtășire a unor vaste experiențe de viață, dar în același timp o ocazie perfectă de a descoperi sau redescoperi România – o țară cu un potențial extraordinar și de o diversitate fascinantă din multiple puncte de vedere.
“Traseul parcurs, Carei – Satu Mare – Zalău – Ungheni – Sighișoara – Brașov – Sinaia – Bușteni – Azuga, ne-a încântat prin pitorescul locurilor. Am vizitat obiective turistice renumite: Sighișoara, Cetatea Rupea, Castelul Peleș, Lacul Bolboci, Cheile Tătarului, Peștera Ialomiței și Babele din Munții Bucegi. Am admirat priveliști de vis, am respirat aer curat, am împărtășit și radiat bunădispoziție, iar prietenia a fost la ea acasă. Dorim să mai realizăm împreună asemenea zile de relaxare, socializare și petrecere plăcută a timpului. Imaginile de la această excursie au fost realizate de doamna Ile Maria de la Tășnad.” – a povestit Irina Mastan, membră a Clubului Castelanii Seniori Carei.
Activitatea regulată a clubului – exemplu de perseverență, varietatea de evenimente organizate – fac din Castelanii Seniori Carei un model demn de urmat pentru orice asociație de pensionari care își propune să fie cât mai activă. Tocmai de aceea, prin aportul calitativ adus societății, astfel de organizații merită tot sprijinul din partea autorităților locale și județene și nu numai. Rareș Jucan




















