FOTO. Primul porc sacrificat la Satu Mare. Pe malul Someșului

FOTO. Primul porc sacrificat la Satu Mare. Pe malul Someșului
|

În sfârșit, cineva a dat startul. A fost sacrificat, prin metoda tradițională, primul porc din acest sezon la Satu Mare. Chiar la bloc, în municipiul Satu Mare.

Astfel, unul dintre sătmăreni, ajutat de rude sau prieteni, poate chiar vecini, a sacrificat primul porc de Ignatul de anul acesta, deși mai este aproape o lună și jumătate până la Crăciun.

Astfel, astăzi, cetățenii de pe strada Brașovului din cartierul Micro 17, adică aproape de malul Someșului, au auzit, dis-de-dimineață guițatul lui Ghiță care a fost nevoit să-și dea obșetscul sfârșit sub lama unui ”mnisarăș” priceput.

În scurt timp, zona a fost inundată de mirosul de șoric proaspăt pârjolit. O sătmăreancă nu a rezistat tentației și a făcut câteva fotografii pe care le-a postat pe contul său de Facebook, iar GNV vi le oferă în continuare.

Distribuie:
Primește ziarul gratuit pe email!

Abonează-te și citești ziarul Gazeta Nord-Vest zilnic, gratuit.

Abonează-te
Anunt AG Satu Mare
WA Banner
Senera Minerals
Cetina - Senera
Chiosc
Proiect Invest
Complex Philadelphia
NV Business Center
Street Food
Banner Aprilie
Karcher
Download GIF
Muzeul SM
House of Charles
Daniels
Alibaba Food
BUD
KHS Design
Dersidan
NV Business
Jooble