FOTO. Drama prin care trec unii sătmăreni. Ignorați de patroni

FOTO. Drama prin care trec unii sătmăreni. Ignorați de patroni
|

Persoanele cu handicap sunt marginalizate de către angajatori. Este și drama prin care trece un sătmărean care s-a prezentat astăzi la audiențele de la Prefectură susținute de prefectul Darius Filip și consilierul pe relaţii cu publicul, Florin Găzdac.

La audienţe s-a prezentat o persoană care a solicitat prefectului ajutor pentru găsirea unui loc de muncă. Acesta a fost angajat timp de 4 ani la Asociaţia Freres Europa care vine în ajutorul tinerilor aflaţi în situaţii dificile precum ieşirea de sub sistemul de protecţie al copilului sau cei care locuiesc pe stradă prin programe de integrare socială, educaţională şi profesională. În prezent nu mai lucrează pentru asociaţie iar din cauza unui handicap locomotor nu aste acceptat de unii angajatori.

Prefectul a informat petentul că deşi ar dori să îi acorde ajutor, nu dispune de pârghiile legale pentru rezolvarea acestei probleme, însă l-a asigurat că v-a solicita ajutorul Agenţiei Judeţene pentru Ocuparea Forţei de Muncă.

Distribuie:
Primește ziarul gratuit pe email!

Abonează-te și citești ziarul Gazeta Nord-Vest zilnic, gratuit.

Abonează-te
Anunt AG Satu Mare
WA Banner
Senera Minerals
Cetina - Senera
Chiosc
Proiect Invest
Complex Philadelphia
NV Business Center
Street Food
Banner Aprilie
Karcher
Download GIF
Muzeul SM
House of Charles
Daniels
Alibaba Food
BUD
KHS Design
Dersidan
NV Business
Jooble