149 de ani de la trecerea în nefîință a eroului național Avram Iancu

149 de ani de la trecerea în nefîință a eroului național Avram Iancu
|||||

În spiritul păstrării veșnic vie amintirea eroilor neamului, toți patrioții sătmăreni au fost invitați să comemoreze 149 de ani de la trecerea în nefîință a eroului național Avram Iancu.         

Manifestarea a fost organizată de către Societatea Cultural-Patriotică Avram Iancu, avându-l ca președinte pe Mircea Dobra și a fost marcată printr-un parastas de pomenire, prin cântece patriotice și scurte alocuțiuni.

Momentul a avut loc în cadrul zilei de duminică, 12 septembrie 2021, de la ora 12.00, la bustul lui Avram Iancu din Centrul Nou.

Evenimentul a fost prezentat de către Victor Constantinovici, iar printre personalitățile prezente la eveniment se numără deputatul și președintele PNL Satu Mare, Adrian Cozma, șeful Inspectoratului Județean de Poliție Satu Mare, chestorul Sorin Stan, reprezentanți ai Asociației Uniți pentru Satu Mare, ai Asociației Codrenii și ai Asociației Tempora.

Comemorarea eroului a debutat cu Imnul Național al României, urmat de slujba religioasă tinută de părintele Cristian Boloș alături de Mircea Oneț.

„Avram Iancu nu a murit, ci continuă să ființeze prin sufletul său nemuritor. Prin moarte el doar s-a mutat din această viață pământească, în viața lui Dumnezeu, cea cerească. A părăsit patria aceasta Pământească, românească, pe care a iubitoatât de mult, pentru care s-a jertfit până la capăt, mutându-se în patria lui Dumnezeu, cea cerească, de unde veghează în continuare asupra noastră. Să fim conștienți că el și acum ne vede și să îl rugăm pe Dumnezeu să aibă grijă de noi!” spune părintele Cristian Boloș

Avram Iancu fiind moț, nu aveau cum să lipsească tulnicele care reprezintă unul dintre simboluri, astfel tulnicele din Ianculești au evocat și pe această cale memoria eroului.

La bustul lui Avram Iancu au fost depuse coroane și jerbe de flori, domnul general Sorin Stan, domnul comisar Ioan Șipoș, Asociația Uniți pentru Satu Mare, Adrian Cosma, Asociația Țara Oașului, Asociația Codrenilor, Nepoții Iancului din Gelu, Nepoții Iancului din Marna, Nepoții Iancului din Ianculești, Asociația Pensionarilor, Grupul de Moți Trup și Suflet din Scărișoara Nouă, Cultural-Patriotică Avram Iancu Satu Mare prin Mircea Dobra.

„E un moment în care  ne amintim ce reprezintă în continuare și ce a reprezentat pentru românii din Transilvania, în special, Avram Iancu. Crăișorul munților care a însuflețit Moții, cel mai de seamă reprezentant al Moțilot, cel mai de seama reprezentant al Recoluției pentru dreptul românilor din Transilvania” afirma Adrian Cosma

Spre finalul evenimentului dascălul Rodica Jurj, de numele căreia se leagă înființarea grupului folcloric de la Scărișoara Nouă a evocat personalitatea „Crăișorului Munților” pentru comemorarea eroului Național Avram Iancu.

 „În fiecare an îl pomenim pe eroul Avram Iancu din mai multe motive.În primul rând pentru că stă în firea neamului românesc, acest obicei străvechi de pomenire și cinstire a moșilor și strămoșilor, a eroilor și martirilor acestui popor. În al doilea rând pentru că dorim să împlinim o poruncă Biblică...Cinstiții pe înaintașii voștrii într-u Domnul. Și nu în ultimul rând, considerăm că această manifestare trebuie să aducă în față modele demne de urmat pentru că astăzi, mai mult ca oricând, avem nevoie de aceste modele, așa cum a fost Avram Iancu, care a rămas în conștiința poporului nostru ca un simbol al luptei pentru libertate, dreptate și adevăr”.

Distribuie:
Primește ziarul gratuit pe email!

Abonează-te și citești ziarul Gazeta Nord-Vest zilnic, gratuit.

Abonează-te
Anunt AG Satu Mare
WA Banner
Senera Minerals
Cetina - Senera
Chiosc
Proiect Invest
Complex Philadelphia
NV Business Center
Street Food
Banner Aprilie
Karcher
Download GIF
Muzeul SM
House of Charles
Daniels
Alibaba Food
BUD
KHS Design
Dersidan
NV Business
Jooble