UPDATE: Avionul de Roma a aterizat la Satu Mare. După ce au făcut mai multe încercări de la sud spre nord, piloții au decis să schimbe abordarea, venind de la nord spre sud, astfel că, în cele din urmă, avionul a fosta dus la sol în bune condiții.
Situație de criză la Aeroportul Satu Mare. După ce dimineață avionul Wizz Air care facea cursa Londra - Satu Mare nu a putut ateriza din cauza ceții foarte densee, scenariul se repetă acum și cu avionul care a venit de la Roma.
Cu circa 150 de pasageri la boredul avionul Wizz Air care face cursa Roma-Satu Mare nu poate ateriza la Satu Mare, astfel că în prezent survolează zona Aeroportului.
Potrivit FlaightRadar24, avionul survolează zona aeroportului la o înălțime de 12.000 de picioare și cu o viteză de circa 230 km/h.
Se poate observa că pilotii au încercat de mai multe ori să se alinieze pe pistă, lucru pe care l-au reușit, doar că nu pot coborâ mai jos de 12.000 de picioare.
La un moment dat, poloții au aliniat avionul cu pista de aterizare, și au coborât sub 3.000 de picioare, dar nu s-a reușit aterzarea.
Cel mai probabil, la fel ca și curs de Londra, și cursa de Roma va fi redirecționată spre Aeroportul Cluj Napoca.




















