Măsurile ocupaționale implementate de Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă (AJOFM) dau roade la Satu Mare. Rata șomajului în luna august cunoaște o ușoară scădere față de luna anterioară, după aproape trei luni de stagnare. Asta în ciuda unor disponibilizări mai mari din unele unități de producție sătmărene. Acest lucru se datorează, în mare măsură, de activitățile desfășurate în această perioadă de AJOFM Mare
La sfârșitul lunii iulie 2023, rata șomajului înregistrată în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Satu Mare a fost de 3,40 %,în scădere cu 0,08 pp fată de luna iulie a anului 2023.
Din totalul șomerilor înregistrați la finele lunii iulie 2023, respectiv de 4.344 persoane înregistrate în evidențele AJOFM Satu Mare, 562 au fost șomeri indemnizați și 3.782 neindemnizați.
Pe medii de rezidență, numărul șomerilor la finele lunii iulie se prezintă astfel: 787 șomeri provin din mediul urban și 3.557 șomeri provin din mediul rural.
Cei mai mulți șomeri aveau între 40-49 de ani (1.242), urmați de cei din grupa de vîrstă între 30-39 de ani (940), la polul opus aflându-se persoanele între 25-29 de ani (246).
Structura șomajului pe grupe de vârste la finele lunii iulie 2023 se prezintă sugestiv astfel:
| Grupa de vârstă | Stoc la finele lunii |
| Total | 4.344 |
| < 25 ani | 520 |
| între 25-29 | 246 |
| între 30-39 | 940 |
| între 40-49 | 1.242 |
| între 50-55 | 752 |
| peste 55 ani | 644 |
Referitor la structura șomajului după nivelul de instruire, șomerii fără studii și cei cu nivel de instruire primar au o pondere însemnată în totalul șomerilor înregistrați în evidențele AJOFM Satu Mare (57,25%). Șomerii cu nivel de instruire gimnazial reprezintă 28,78 % din totalul șomerilor înregistrați iar 6,31 % au absolvit învățământul profesional.Șomerii cu nivel de instruire liceal reprezintă 5,80% % din total șomeri înregistrați, cei cu studii superioare 1,50 %, iar cei cu învățământ postliceal 0,39%.
Structura șomerilor înregistrați pe nivel de ocupabilitate, stabilit prin profilare, se prezintă astfel: 1.110 persoane foarte greu ocupabile, 2.684 greu ocupabile, 525 mediu ocupabile , iar 25 sunt persoane ușor ocupabile.
”Încadrarea într-o categorie de ocupabilitate se realizează ca urmare a activităţii de profilare a persoanelor înregistrate în evidenţele noastre”, a precizat directorul AJOFM satu Mare, Simona Derșidan.




















