Un Supermarket din Satu Mare, amendat de DSVSA

Un Supermarket din  Satu Mare, amendat de DSVSA

Inspectorii  Direcției  Sanitare  Veterinare  și  pentru  Siguranța  Alimentelor (DSVSA)  Satu-Mare au realizat, în perioada menționată, 91 acțiuni de control. Verificările au vizat: unități de abatorizare, unități de procesare carne și lapte, unități catering depozite alimentare, hipermarketuri, supermarketuri, piețe agroalimentare, centre de colectare a laptelui materie primă, automate de lapte, unități alimentație publică, baruri, brutării, laboratoare de cofetărie, magazine alimentare și de legume fructe, piețe agro alimentare.

 

Controalele efectuate în unități, sunt realizate de către inspectorii de specialitate din domeniile siguranței alimentare, a produselor de origine animală  și non animală cu respectarea strictă, a legislației sanitare veterinare și pentru siguranța alimentelor și a normelor stabilite de Autoritate Națională Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor, respectarea cerințelor specifice programului HACCP, respectarea și realizarea programului de Autocontrol în unitățile de producție și procesare produse alimentare de origine animală și non animală.

 

D.S.V.S.A. Satu -Mare, va continua  acțiunea de verificare a  unităților de alimentație publica și a unităților care desfac produse alimentare de origine animală și non animală de pe raza localităților județului, precum și a  pensiunilor de pe raza județului. Acțiunea va cuprinde și restaurantele și sălile de evenimente, care mai organizează în perioadă următoare nunți, precum și alte evenimente, pentru a preîntâmpina apariția unor episoade nedorite.

 

În urma acestor controale au fost aplicate 9 sancțiuni contravenționale , din care – 1 amendă contravențională în valoare de 10.000 lei, pentru 1 Supermarket, din localitatea Satu Mare – 1 – pentru nerespectarea normelor stabilite de Autoritatea Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor privind întreținerea spațiilor de prelucrare, depozitare și de valorificare a produselor alimentare, precum și pentru nerespectarea condițiilor de depozitare a produselor alimentare, dar și 8 avertismente pentru 8 producători particulari, de produse lactate și de legume fructe din piețele agro alimentare din Satu Mare și Tășnad  – pentru manipularea necorespunzătoare a  produselor  aduse în piață, pentru comercializare.

 

ANSVSA ne informează, că unitatea producătoare, retrage de la comercializare produsul :Tartă cu rubarbă  și căpșuni K-Classic 1250g, GTIN 4063367224072, Dată de valabilitate: 10.2024 Nr. lot: 3185, Furnizor : B+F Bakery & Food GmbH Eschenstraße 5

D-33154 Salzkotten - Germania, datorită prezenței de corpi străini pe suprafața acestuia. În cazul în care s-a achiziționat acest produs, clienții sunt rugați să returneze produsul cu datele de identificare de mai sus și vor primi contravaloarea acestuia.

 

În ceea ce privește importurile, DSVSA Satu Mare, a realizat și realizează controale pentru fiecare transport provenit din Ucraina la Postul de Control la Frontieră Halmeu,  -  inclusiv transporturile care tranzitează România, cu destinația alte țări membre ale Uniunii Europene. Controalele oficiale presupun verificarea documentelor tuturor transporturilor și aleatoriu, controlul de identitate și fizic, care include și prelevarea de probe, în conformitate cu prevederile legislației aplicabile.D.S.V.S.A. Satu Mare, prin inspectorii de specialitate din cadrul serviciului de control oficial al siguranței alimentare, continuă acțiunea de verificare a cantinelor școlare, a cantinelor care deservesc grădinițele și căminele de copii, a unităților și chioșcurilor din incinta unităților de învățământ pentru a preîntâmpina apariția unor  evenimente nedorite odată cu începerea noului an școlar.

În cazul în care, în urma controalelor efectuate, vor fi identificate produse alimentare preparate fără respectarea condițiilor de igienă, sau alimente care nu se încadrează în parametrii de calitate și siguranță a alimentelor, prevăzuți de legislația în vigoare, inspectorii vor dispune, în regim de urgentă, măsuri de retragere din consum a acestora, precum și aplicarea de sancțiuni contravenționale, conform legislației.

Inspectorii DSVSA Satu Mare, vor proceda și  la suspendarea temporară sau interzicerea desfășurării activității blocurilor alimentare/cantinelor amenajate în incinta creșelor, grădinițelor, unităților de învățământ cu program normal sau care funcționează în regim  “ Școală după Școală „, semi-internat și/sau internat, în cazul în care se constată că acestea nu respectă condițiile de igienă sau nu au remediat deficiențele constatate cu ocazia controalelor anterioare.

Distribuie:
Primește ziarul gratuit pe email!

Abonează-te și citești ziarul Gazeta Nord-Vest zilnic, gratuit.

Abonează-te
Anunt AG Satu Mare
WA Banner
Senera Minerals
Cetina - Senera
Chiosc
Proiect Invest
Complex Philadelphia
NV Business Center
Street Food
Banner Aprilie
Karcher
Download GIF
Muzeul SM
House of Charles
Daniels
Alibaba Food
BUD
KHS Design
Dersidan
NV Business
Jooble