CUMPLIT. Supraviețuitoarea dramei de la Băbești, a rămas în condiții foarte grele la doar 17 ani

CUMPLIT. Supraviețuitoarea dramei de la Băbești, a rămas în condiții foarte grele la doar 17 ani
În ședința ordinară de miercuri a Consiliului Județean Satu Mare s-a adus în discuție tragedia de la Băbești unde trei persoane au decedat în urma unui cumplit accident. Adolescenta de numai 17 ani a rămas mai mult decât singură pe lume: a rămas cu foarte mari greutăți. Pentru a se evita eventuale viitoare tragedii, s-a cerut montarea unor parapeți de protecție în locul unde s-a produs tragedia. Președintele Consiliului Județean a precizat că dacă experții vor considera oportun acest lucru, atunci acei parapeți de protecție vor fi montați. 
Discuția a fost adusă de consilierul județean Ioan Belbe, care locuiește chiar în comuna Turț, pe raza căreia s-a produs accidentul. Acesta a declarat că șanțul în care a căzut mașina cu cele patru persoane nu numai că este foarte mare, dar este și colmatat, astfel că apa nu s-a putut scurge în mod normal. Acesta a spus că pentru evitarea altor tragedii, în zonele periculoase de pe drum respectiv să fie montați parapeți de protecție.
Referitor la adolescenta de 17 ani care a supraviețuit accidentului, aceasta este nevoită acum să aibă grijă și de fratele ei, care are probleme medicale, asta după ce tatăl ei a decedat în urmă cu 7 ani, acum i-au decedat mama și bunica maternă, precum și fratele mai mic, iar bunica paternă este de asemenea, grav bolnavă, fiind la pat.
Președintele Consiliului Județean, Pataki Csaba. a afirmat că acești parapeți solicitați de consilierul Ioan Belbe pot fi montați în urma unei expertiză făcute de experți, iar dacă aceștia sunt de părere că trebuie montați acei parapeți, acest lucru se va face fără probleme.
Unsprezece puncte a avut ședința ordinară de joi a Consiliului Județean, toate trecând fără probleme. Printre cele mai important amintim proiectul de hotărâre privind aprobarea contului de execuţie a bugetului local al Judeţului Satu Mare, a bugetelor instituţiilor publice şi activităţilor finanţate integral sau parţial din venituri proprii (de subordonare locală) la data de 30 noiembrie 2023, sau cel privind aprobarea modificării strategiei de tarifare prin Planul anual de evoluție a tarifelor, conform rezultatelor Analizei Cost-Beneficiu pentru “Proiectul regional de dezvoltare a infrastructurii de apă și apă uzată din județul Satu Mare/Regiunea Nord-Vest, în perioada 2014-2020”, cod SMIS 123241 și aprobarea Actelor adiționale 13 și 14 la Contractul de delegare al gestiunii serviciilor publice de alimentare cu apă și de canalizare nr.12.313/19.11.2009.
De asemenea, sunt șanse mari ca fostul centru de plasament de la Hurezu Mare să se transforme într-un centru pentru vârstnici.
Distribuie:
Primește ziarul gratuit pe email!

Abonează-te și citești ziarul Gazeta Nord-Vest zilnic, gratuit.

Abonează-te
Anunt AG Satu Mare
WA Banner
Senera Minerals
Cetina - Senera
Chiosc
Proiect Invest
Complex Philadelphia
NV Business Center
Street Food
Banner Aprilie
Karcher
Download GIF
Muzeul SM
House of Charles
Daniels
Alibaba Food
BUD
KHS Design
Dersidan
NV Business
Jooble