Seminar privind studiul genomului uman

Seminar privind studiul genomului uman
|
Sediul Fundației Universitare ”Vasile Goldiș” din Arad-filiala Satu Mare, de pe strada Mihai Viteazu 26, a fost în data de 13 decembrie 2023 gazda seminarului ”Ești pregătit pentru era genomului uman ?” susținut de cercetători ai Institutului de Științe ale Vieții ”Aurel Ardelean” din cadrul Universității de Vest ”Vasile Goldiș” din Arad.
”Parteneriat pentru cercetarea genomului uman în Ucraina și România”
Evenimentul are loc în perioada de sustenabilitate a proiectului ”Parteneriat pentru cercetarea genomului uman în Ucraina și România” (2SOFT/1.2/48) finanțat de către Uniunea Europeană prin Programul Operațional Comun România-Ucraina 2014-2020 care a fost implementat în parteneriat de către Universitatea Națională din Uzhhorod (Ucraina) și Fundația Universitară ”Vasile Goldiș” Arad filiala Satu Mare (România).
În cadrul seminarului au fost prezentate teorii și concepte de bază privind genomul uman, stadiul actual al cercetării științifice în domeniu, precum și perspectivele de aplicare a variației genomice în medicină.
La eveniment au participat elevi ai Școlii Postliceale Sanitare ”Vasile Goldiș” Satu Mare, cercetători și medici din Satu Mare.
Prezentatorii seminarului au fost Balta Cornel și Herman Hildegard
Seminarul a făcut parte din șirul activităților de diseminare a rezultatelor proiectului pentru a contribui la o mai bună înțelegere a riscului îmbolnăvirilor genetice în regiune și la furnizarea de instrumente de medicină personalizată în cadrul serviciilor medicale locale.
Distribuie:
Primește ziarul gratuit pe email!

Abonează-te și citești ziarul Gazeta Nord-Vest zilnic, gratuit.

Abonează-te
Anunt AG Satu Mare
WA Banner
Senera Minerals
Cetina - Senera
Chiosc
Proiect Invest
Complex Philadelphia
NV Business Center
Street Food
Banner Aprilie
Karcher
Download GIF
Muzeul SM
House of Charles
Daniels
Alibaba Food
BUD
KHS Design
Dersidan
NV Business
Jooble