Elevii și studenții, așteptați la Casa de Pensii pentru depunerea adeverinței pentru pensia de urmaș

Elevii și studenții, așteptați la Casa de Pensii pentru depunerea adeverinței pentru pensia de urmaș
În conformitate cu prevederile, copiii beneficiari de pensie de urmaș cu vârsta cuprinsă între 16-26 ani, au obligația de a depune adeverința, în original, din care să rezulte că, în anul școlar 2024-2025, urmează o formă de învățământ organizată potrivit legii.
Adeverința, în original, se prezintă casei teritoriale de pensii în termen de 10 zile de la data începerii anului şcolar/universitar.
 În cazul neprezentării adeverinței  în original, plata pensiei se suspendă începând cu data de 1 noiembrie a anului în curs.
Reluarea în plată a pensiei de urmaş se face de la data suspendării ,  după depunerea adeverinței în original la sediul casei de pensii.
În această situație sunt 906 copii urmași care au obligația depunerii adeverinței care atestă continuarea studiilor.
Distribuie:
Primește ziarul gratuit pe email!

Abonează-te și citești ziarul Gazeta Nord-Vest zilnic, gratuit.

Abonează-te
Anunt AG Satu Mare
WA Banner
Senera Minerals
Cetina - Senera
Chiosc
Proiect Invest
Complex Philadelphia
NV Business Center
Street Food
Banner Aprilie
Karcher
Download GIF
Muzeul SM
House of Charles
Daniels
Alibaba Food
BUD
KHS Design
Dersidan
NV Business
Jooble