FOTO. Deputatul PSD Satu Mare, Mircea Govor a fost prezent la evenimentul dedicat Unirii Principatelor Române

FOTO. Deputatul PSD Satu Mare, Mircea Govor a fost prezent la evenimentul dedicat Unirii Principatelor Române
|||

Deputatul și președintele PSD Satu Mare, Mircea Govor a fost prezent la evenimentul dedicat Unirii Principatelor Române, redăm mesajul transmis:

,,Astăzi, onorăm un moment istoric importat: 𝐔𝐧𝐢𝐫𝐞𝐚 𝐏𝐫𝐢𝐧𝐜𝐢𝐩𝐚𝐭𝐞𝐥𝐨𝐫 𝐑𝐨𝐦â𝐧𝐞, actul care a pus bazele statului modern român și a deschis calea către dezvoltarea națională. La 𝟐𝟒 𝐢𝐚𝐧𝐮𝐚𝐫𝐢𝐞 𝟏𝟖𝟓𝟗, prin alegerea lui 𝐀𝐥𝐞𝐱𝐚𝐧𝐝𝐫𝐮 𝐈𝐨𝐚𝐧 𝐂𝐮𝐳𝐚 ca domn al Moldovei și al Țării Românești, visul de unitate al românilor a devenit realitate.

𝐌𝐢𝐜𝐚 𝐔𝐧𝐢𝐫𝐞 nu a fost doar o victorie diplomatică și politică, ci și un 𝐬𝐢𝐦𝐛𝐨𝐥 𝐚𝐥 𝐯𝐨𝐢𝐧ț𝐞𝐢 𝐜𝐨𝐦𝐮𝐧𝐞, al colaborării între toate categoriile sociale – de la țărani și intelectuali, la oameni politici dedicați. Acest moment a demonstrat că prin unitate și solidaritate, o națiune poate depăși orice obstacol.

Astăzi, avem datoria de a onora acest trecut și de a continua să construim o Românie unită, echitabilă și prosperă, în care fiecare cetățean să se bucure de drepturi egale și de oportunități reale.
𝐋𝐚 𝐦𝐮𝐥ț𝐢 𝐚𝐧𝐢, 𝐑𝐨𝐦â𝐧𝐢𝐚! 𝐋𝐚 𝐦𝐮𝐥ț𝐢 𝐚𝐧𝐢, 𝐝𝐫𝐚𝐠𝐢 𝐫𝐨𝐦â𝐧𝐢!”

Distribuie:
Primește ziarul gratuit pe email!

Abonează-te și citești ziarul Gazeta Nord-Vest zilnic, gratuit.

Abonează-te
Anunt AG Satu Mare
WA Banner
Senera Minerals
Cetina - Senera
Chiosc
Proiect Invest
Complex Philadelphia
NV Business Center
Street Food
Banner Aprilie
Karcher
Download GIF
Muzeul SM
House of Charles
Daniels
Alibaba Food
BUD
KHS Design
Dersidan
NV Business
Jooble